Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Prawidłowa waga do wzrostu i wieku – jak obliczyć?

Część kobiet narzeka, że są za niskie albo za wysokie, inne chciałyby choć troszkę stracić na wadze lub przytyć. W takich sprawach trudno o samozadowolenie. Kiedy nie możecie zasnąć ze zmartwienia o swój wygląd, warto skorzystać z wolnej chwili, aby na podstawie obiektywnych przesłanek obliczyć, jaka jest idealna waga do wzrostu i wieku. Co to jest BMI? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań, którymi zadręczają się kobiety.

Wzrost i waga to parametry, które pozwalają określić czy dany człowiek prawidłowo się rozwija. Informują, czy mamy niedowagę, czy przeciwnie – cierpimy na otyłość. Na podstawie takich informacji możemy podjąć działania naprawcze, czyli „wziąć się za siebie”. Tabel, które określają, jaka powinna być waga i wzrost w zależności od płci czy wieku jest wiele. Warto poznać sposoby obliczania wskaźnika BMI, który mówi nam – choć bardzo orientacyjnie – czy nasza waga jest prawidłowa i czy jesteśmy zagrożeni chorobami związanymi z nadwagą i otyłością.

Jak obliczyć BMI?

Jak obliczyć prawidłową wagę? Może nam w tym pomóc kalkulator BMI (Body Mass Index). Wskaźnik masy ciała to iloraz ciężaru ciała (w kilogramach) i wzrostu (w centymetrach) podniesionego do kwadratu. Kalkulator BMI przydatny jest nie tylko dla osób, które ćwiczą czy są na diecie. Pozwala ocenić swoją wagę wszystkim bez względu na to, czy się odchudzają, czy nie.

Wskaźnik ten należy stosować tylko dla osób dorosłych, zarówno kobiet (z wyjątkiem kobiet w ciąży), jak i mężczyzn. Może też dać fałszywy obraz prawidłowej wagi w przypadku sportowców i osób starszych. Wyniki BMI mogą być niemiarodajne w przypadku osób mocno umięśnionych (wskazują otyłość).

Poszczególne progi wskaźnika IBM:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie
  • 16,0-16,99 – wychudzenie
  • 17,0-18,49 – niedowaga
  • 18,5-24,99 – wartość prawidłowa
  • 25,0-29,99 – nadwaga
  • 30,0-34,99 – I stopień otyłości
  • 35,0-39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Waga a wzrost

Im wyższy współczynnik BMI, tym większe ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, miażdżycy, kamicy żółciowej, zapalenia kości i stawów, bezdechów sennych oraz nowotworów (np. jelita grubego, piersi, pęcherzyka żółciowego). Z kolei zbyt niski wskaźnik BMI wiąże się ze zagrożeniem zdrowia ze względu na niedożywienie, które może prowadzić do zmniejszenia odporności organizmu, objawów niedoborów witamin, utrudnionego gojenia się ran czy obrzęków.

Nieprawidłowe BMI jest jednym z czynników podnoszących ryzyko wystąpienia chorób, ale ważne są także inne parametry, m.in. styl życia, zbilansowana dieta czy stosowanie używek. Zapotrzebowanie kaloryczne organizmu uzależnione jest od szeregu czynników. Do najważniejszych należą wiek, waga, wzrost, płeć i aktywność fizyczna. Duże znaczenie mają również właściwe nawyki żywieniowe, temperatura otoczenia i warunki bytowania.

Typ jabłka i gruszki

Z kolei do rozpoznania typu otyłości służy tzw. wskaźnik WHR (waist/ hip ratio), który jest ilorazem obwodu talii do obwodu bioder. WHR określa lokalizację nadmiaru tkanki tłuszczowej i pozwala wyróżnić otyłość aneroidalną typu „jabłko” charakterystyczną dla mężczyzn (związana z gromadzeniem tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej i górnej części ciała) oraz ginoidalną typu „gruszka” występującą częściej u kobiet (pośladkowo-udowa).

Dbanie o siebie powinno być dla nas wartością pierwszoplanową. Chodzi o to, aby sprawdzać stosunek wzrostu do wagi regularnie i zapisywać zmierzone wartości, na podstawie których uzyskamy w miarę obiektywne wyniki i jeśli pomiary odbiegają od normy, poprosić o pomoc dietetyka, lekarza czy trenera personalnego. W ten sposób można podjąć środki naprawcze, czyli odpowiednią dietę i aktywność ruchową, a przez to przywrócić prawidłową wagę do wzrostu i wieku.

Idealna waga do wzrostu i wieku – kalkulator

Po obliczeniu swojego BMI warto sprawdzić czym jest kalkulator prawidłowej wagi. To prosty sposób na sprawdzenie optymalnej wagi u osób dorosłych z uwzględnieniem aktualnej wagi ciała, wzrostu i płci. Po zaznaczeniu tych danych kalkulator wylicza idealną wagę według formuł opracowanych przez różnych autorów: Broca, Lorentza, Hamwi’ego, Devine’a, Robinsona, Millera i Lemmensa. Kalkulator pokazuje również aktualne BMI oraz wskazuje zakres prawidłowej wagi.

Prawidłowa waga jest składową wielu elementów. Na wagę człowieka składa się zarówno tłuszcz, kości, mięśnie, jak i woda. Jeśli masz tendencję do zatrzymywania wody w organizmie, zawsze będziesz ważyć nieco więcej. Dlatego trzeba pamiętać, że wynik uzyskany w kalkulatorze prawidłowej wagi jest szacunkowy. Metody różnych autorów najlepiej sprawdzają się dla osób o przeciętnej budowie – średnim wieku, wzroście, typowej sylwetce. Osoby drobne, o filigranowej sylwetce lub korpulentne i wysokie mogą otrzymywać mniej wiarygodne wyniki.

Kalkulator idealnej wagi odnosi się tylko do zdrowych – dorosłych kobiet i mężczyzn. Obliczając idealną wagę, możesz jasno określić, ile musisz schudnąć (lub przytyć), by cieszyć się dobrym samopoczuciem i wymarzoną sylwetką. Po poznaniu wyniku można zaplanować, jaki cel chce się osiągnąć i być może zdobyć motywację do wprowadzenia zmiany w swoim stylu życia.