Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Kuchnia niemiecka – najlepsze tradycyjne dania i potrawy

Niemiecka kuchnia to szerokie pojęcie, na które składa się tradycja kulinarna poszczególnych regionów Niemiec. Czy – jak się przyjęło uważać w Polsce – dominują w niej golonka, wurst, ziemniaki, kapusta i piwo? Okazuje się, że to nie całkiem tak. Kuchnia niemiecka jest bardzo zróżnicowana i nie na każdym niemieckim stole stoją tłuste potrawy. Jak jest naprawdę? Warto przeczytać poniższy artykuł, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Kuchnia naszych zachodnich sąsiadów jest podobna do polskiej. Dominują potrawy mięsne, choć są landy, gdzie podaje się wiele potraw ze świeżymi warzywami. W odróżnieniu od polskiej kuchni, wybór zup w Niemczech jest raczej niewielki. Potrawy niemieckie są z reguły pożywne. Wielu z nich towarzyszą ziemniaki w różnych postaciach. Ziemniaki wykorzystywane są do gotowania, smażenia czy sporządzania knedli. Dodaje się je nawet do naleśników i sałatek.

Jaka jest kuchnia niemiecka?

Coraz mniej tłusta i ciężka z powodu rosnących wpływów kuchni sąsiadów – Francji, Włoch, Holandii, Austrii, Czech. Np. mieszkańcy sąsiadującej z Francją Badenii-Wirtembergii często sięgają po świeże warzywa, a berlińczycy łakomym okiem spoglądają na dania wegańskie i wegetariańskie. W północnych landach spotyka się wiele potraw na bazie ryb wędzonych i marynowanych. Nieodłącznym składnikiem menu są tam zupy rybne. Świeże kraby z Morza Północnego podawane są zarówno na surowo, pieczone lub jako dodatek do sałatek. Środkowa część Niemiec jest najbardziej zróżnicowana. W kuchni widoczne są tutaj nawet wpływy ukraińskie i rosyjskie (solianka!).

Tradycyjne potrawy niemieckie pojawiają się na stołach niezależnie od regionu. Oparte są m.in. na wieprzowinie podawanej z ciemnym, gęstym sosem i kapuście, przy czym kapusta kwaszona bywa wykorzystywana jako dodatek do… kanapek. Wieprzowinę spotkać można w towarzystwie ziemniaków lub szpecli, czyli z kluskami kładzionymi. Szacuje się, że w Niemczech jest około 300 gatunków chleba oraz ponad tysiąc odmian innego pieczywa. Symbolem kuchni niemieckiej jest piwo, a wśród przypraw popularne są kminek i majeranek. Piwo wykorzystywane jest również jako składnik tradycyjnych dań.

Charakterystyka kuchni niemieckiej nie byłaby pełna bez przysmaków będących połączeniem słodkiego i kwaśnego. Przejawia się to m.in. w daniach opartych na kiszonej kapuście i słodkich sosach. Kultową potrawą Niemców są również pikantne kiełbaski w słodko-kwaśnym sosie curry, o których piszemy niżej. Currywurst podawany jest najczęściej w zestawie z piwem. Oblicza się, że w ciągu roku Niemcy zjadają około 800 mln sztuk kiełbas z curry. Potrawy te, najogólniej mówiąc, są obciążające dla żołądka oraz układu trawiennego.

Kuchnia niemiecka – potrawy

Do flagowych potraw niemieckich należy sałatka ziemniaczana (Kartoffelsalat) sporządzana z gotowanych ziemniaków, świeżych ogórków, jajek, zielonej cebulki i kopru, które miesza się z sosem z jogurtu lub śmietany i musztardy. W bogatszych wersjach sałatki ziemniaczanej wykorzystywane są kiełbasa, szynka czy boczek. Na niemieckich stołach króluje pieczona golonka z tłustego mięsa wieprzowego podawana z kapustą zasmażaną, ziemniakami, pieczywem lub grochem purée. Popularne w całych Niemczech danie jednogarnkowe Eintopf przypomina polskim konsumentom zupę warzywną z mięsem lub gulasz.

Nieodłącznym atrybutem kuchni naszych zachodnich sąsiadów jest kiełbasa. Na niemieckich stołach są tysiące odmian. Do najpopularniejszych należy biała kiełbasa (Weisswurst) przyrządzana często w warunkach domowych z kilku rodzajów mięsa wieprzowego, czosnku, przypraw (także majeranek!), niewielkiej ilości cukru, a po ugotowaniu usmażona z cebulką. Biała kiełbasa może być podana z dodatkiem słodkiej musztardy. Bawarczycy nie jedzą jej nożem i widelcem, ale wysysają farsz z osłonki.

Popularnymi daniami obiadowymi są Sauerbraten (pieczeń wołowa z sosem podawana z czerwoną kapustą, kluskami ziemniaczanymi lub szpeclami) oraz Hackbraten (pieczeń z mięsa mielonego i jajka z dodatkiem bułki i czosnku). Osoby, które eksperymentują ze smakami powinny także spróbować Bratkartoffeln (talarki ziemniaczane smażone), Maultaschen (szwabskie pierożki) oraz Presskopf (salceson).

Kuchnia niemiecka – ciekawostki

Na stoiskach ulicznych wystawianych z okazji różnych festiwali i świąt (np. Bożego Narodzenia) degustować można różne rodzaje Currywurst. To jedna z najpopularniejszych niemieckich przekąsek sporządzana z grillowanej wieprzowej kiełbasy (ewentualnie parówki) z sosem pomidorowym i posypanej curry, do której podaje się frytki lub bułkę, czasem pieczone ziemniaki. Na ulicznych festiwalach zawsze znajdą się amatorzy placków ziemniaczanych z sosem jabłkowym.

Tradycyjna pizza niemiecka (Dinnede), podobnie jak jej sławna włoska odpowiedniczka, jest wypiekana w piecach opalanych drewnem, ale podawana z ziemniakami, śmietaną i boczkiem zamiast sosu pomidorowego i sera. Popularna jest zupa z węgorza gotowanego na bulionie wołowym. Koronnym deserem w kuchni niemieckiej jest strudel jabłkowy (Apfelstrudel), który wywodzi się… z Austrii. Poza jabłkami z rodzynkami do nadzienia dodaje się zazwyczaj podsmażoną na maśle bułkę tartą. Strudel podawany jest z sosem waniliowym, bitą śmietaną, lodami wanilinowymi lub po prostu z cukrem pudrem.

Kuchnia niemiecka – przepisy

Przysmakiem w Nadrenii-Palatynacie jest nadziewany żołądek wieprzowy (Pfälzer Saumagen). To mieszanka ziemniaków, wieprzowiny, boczku i kiełbasy zawiniętych w wieprzowy żołądek, który jest najpierw przez trzy godziny gotowany, a następnie podsmażany i podawany w postaci cienkich plastrów z tłuczonymi ziemniakami i kiszoną kapustą.

W kraju Saary spożywa się Dibbekoche otrzymywane z tartych ziemniaków, warzyw i boczku. Taka mieszanka jest smażona na patelni aż rozdrobni się na niewielkie kawałki, aby następnie trafić na krótko ro rozgrzanego piekarnika. Ten frykas podawany jest z musem jabłkowym lub sałatką z endywii (wyglądem i smakiem przypomina sałatę). Z kolei w Nadrenii Północnej-Westfalii zjemy Niebo i Ziemię – puree ziemniaczano-jabłkowe podawane ze smażoną kaszanką lub wątrobianką i prażoną cebulą.