Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Dlaczego warto wdrożyć kiszonki do swojej diety?

Już przed naszą erą ludzie wykorzystywali marynowanie i fermentację jako jedną z metod konserwowania żywności, by na dłużej zabezpieczyć je przed zepsuciem. Kiszonki na stołach Polaków królują głównie zimą i jesienią, kiedy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest nieco utrudniony i zdecydowanie droższy. Posiadają one jednak na tyle prozdrowotnych właściwości, że jedzone powinny być przez cały rok. Dlaczego warto sięgać po kiszonki i jakie wartości odżywcze posiadają?

Na czym polega kiszenie?

Jak już wspomnieliśmy, kiszenie jako jedna z metod konserwowania żywności sprawdza się znakomicie w przypadku warzyw, dzięki czemu nie psują się one, a ponadto zyskują o wiele więcej witamin, aniżeli w przypadku ich surowych wersji. Kiszenie to z naukowego punktu widzenia utrwalanie warzyw i owoców za pomocą bakterii kwasu mlekowego. Do procesu kiszenia dochodzi w warunkach beztlenowych. Kisić możemy praktycznie wszystko, choć najlepiej do tego nadają się warzywa i owoce. W wyniku procesu kiszenia nabywają one mocno kwaśnego i lekko słonego posmaku. Sam proces jest dość prosty, a do jego wykonania nie potrzeba zbyt wielu składników.

Równie proste co kiszenie jest założenie konta u bukmachera, choć warto wcześniej wiedzieć, którego wybrać. Jedną z lepszych opcji na rynku jest zdecydowanie Betx. Bukmacher posiada atrakcyjny bonus powitalny, do którego dostęp uzyskacie, jeśli wykorzystacie nasz kod promocyjny betx.

Skarbnica witamin i składników odżywczych

Czy kiszonki są zdrowe? Jeszcze jak! Liczba korzyści wynikających z korzystania z kiszonek zdaje się nie mieć końca. Przede wszystkim są one bogate w przeciwutleniacze, które świetnie zwalczają wolne rodniki. Dzięki temu chronią przed pogorszeniem wzroku, zapaleniem stawów, przyspieszeniem procesu starzenia i uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu. Oprócz tego zmniejszają też ryzyko chorób serca i nowotworów. Jak widać, lista jest wyjątkowo pokaźna, a to dopiero preludium ich zalet.

Z kiszonek bardzo często korzystają sportowcy, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Z jakiego powodu? Łagodzą one skurcze mięśni i obniżają poziom cukru we krwi. Produkty kiszone to naturalne źródła probiotyków i prebiotyków. Produkty kiszone jak kapusta czy ogórki, to bogate źródło witamin z grupy B, oraz E, K, C i prowitaminy A. Wbrew pozorom, kiszona kapusta zawiera dużo więcej witaminy C, aniżeli jej symbol – cytryna.

Kiszonki pozwolą zadbać o dietę

Produkty kiszone nie zawierają zbyt wielu kalorii, dlatego są częstym składnikiem wszelkiej maści diet. Dołóżmy do tego fakt, że posiadają również mnóstwo błonnika, który wspomaga pracę jelit i syci na dłużej, a otrzymamy produkt idealny dla odchudzających się. Regularne spożywanie kiszonek dobrze wpływa na stan żołądka i jelit. Kiszonki mogą nam pomóc w przypadku problemów żołądkowych. Dodatkowo niwelują uczucie niestrawności i wspierają perystaltykę jelit oraz pobudzają metabolizm.

Jak wszystko, kiszonki nie są całkowicie pozbawione wad. To na co trzeba uważać, to fakt, że posiadają dość dużo soli, która w nadmiarze doprowadza do wypłukiwania wapnia z kości i podniesienia ciśnienia krwi. W dalszej perspektywie może to równie doprowadzić do problemów z nerkami. Dotyczy to jednak spożywania produktów kiszonych w nadmiarze co z uwagi na ich charakterystyczny, mocno kwaśny smak, a także sytość, jest raczej rzadkością.

 

Artykuł zewnętrzny.