Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Co to jest grelina i jak pomaga zapanować nad głodem?

Gospodarka hormonalna ma istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przekonaj się co to hormon grelina i jak działa.

Grelina – co wiemy o tym hormonie?

Produkowany przede wszystkim w żołądku hormon głodu – grelina początkowo uznawany był za receptor hormonu wzrostu. Późniejsze odkrycie jej działania, związanego z odczuwaniem głodu spowodowało dalszy rozwój wiedzy o działaniu tego hormonu. Jest odpowiedzialna za regulację poziomu energii w organizmie oraz oszczędza tkankę tłuszczową. Jej działanie w żołądku związane jest z wydzielaniem kwasu solnego oraz wydzielaniem gastryny, odpowiedzialnej za trawienie.

Wzrost greliny we krwi powoduje zwiększone odczucie głodu. Grelina poprzez działanie ochronne na śluzówkę żołądka i jelit przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, nerwowego, odpornościowego, wydzielanie insuliny oraz może oddziaływać przeciwzapalnie. Jej receptory zostały licznie rozmieszczone, stąd szybka reakcja do mózgu z informacją o wzroście poziomu i związanym z nim odczuciu głodu. Mechanizm uruchamia się niezależnie od zawartości żołądka, dlatego działa również w przypadku zaburzeń odżywiania. Możemy nieustannie odczuwać głód lub nie czuć go wcale.

Leptyna i grelina – hormon sytości i hormon głodu

Za sytuację, w której przekonasz się jak nie czuć głodu odpowiada prawidłowy poziom greliny i leptyny. Grelina jest hormonem, którego wzrost powoduje zwiększenie zapotrzebowania na przyjmowanie pokarmów, zwłaszcza tych, zawierających węglowodany. Może to być jednoznaczne z obniżeniem się poziomu leptyny, hormonu sytości. Jeśli nie czujemy się dostatecznie syci, odzywa się odczucie głodu. Na działanie obydwu hormonów mogą mieć wpływ czynniki, pozwalające nauczyć organizm radzenia sobie gospodarką hormonalną. Dzięki korelacji greliny i leptyny możemy pilnować diety i trzymać się wyznaczonego planu na redukcję tkanki tłuszczowej.

Hormony są w dużej mierze odpowiedzialne za nieposkromiony apetyt. Sprawdź, co może wpłynąć na ograniczenie chęci jedzenia, podjadania i wszelkich czynności, zmierzających do zwiększonego bilansu kalorycznego w ciągu doby.

Jak panować nad głodem z prawidłowym poziomem greliny?

Poziom hormonów wpływa na samopoczucie, zdrowie oraz wygląd. Zastanawiasz się, co hamuje grelinę i w jaki sposób obniżać jej poziom, by móc bez przeszkód stosować kurację odchudzającą? Przede wszystkim wysypiaj się. Zbyt mała ilość snu wpływa na wzrost poziomu greliny w organizmie. Możesz codziennie ingerować w jej działanie, dostarczając organizmowi odpowiedniej ilości snu. W ten sposób wzrost greliny będzie ograniczony. Codzienne wysypianie się spowoduje ponadto utrzymanie na odpowiednim poziomie leptyny, odpowiedzialnej za odczucie sytości. Dzięki ograniczeniu stresu na co dzień możesz zapanować nad wzrostem greliny zarówno w pracy jak i w domu. Ograniczysz w ten sposób podjadanie. Nie musisz zajadać stresu, jeśli nie odczuwasz go w swoim otoczeniu.

Jeżeli planujesz odchudzanie, wybierz stopniowe przyzwyczajanie organizmu do zmniejszonego bilansu kalorycznego, do mniejszej ilości węglowodanów, zapewniając mu codzienną porcję aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu. Dzięki rozsądkowi w stosowaniu diety łatwo zapanujesz nad odczuciem głodu i tym samym wyrzeczenia okażą się zasadne.

 

Materiał zewnętrzny.