Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – pozbądź się wstydliwego problemu

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która występuje głównie u kobiet ze względu na specyficzną budowę anatomiczną i fizjologię dróg rodnych. Problem ten wiąże się z ogromnym dyskomfortem. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu, takie jak zabieg laserem.

Jak pozbyć się problemu nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to efekt osłabienia mięśni dna miednicy, np. po przebytym porodzie lub urazach okołoporodowych. Z problemem tym borykają się jednak nie tylko młode mamy, ale też kobiety w okresie okołomenopauzalnym – niedobór estrogenów może osłabiać mięśnie i upośledzać szczelność cewki moczowej.

W leczeniu nietrzymania moczu wykorzystuje się wiele metod. W przypadku, gdy problem wysiłkowego nietrzymania moczu nie jest nasilony, w pierwszej kolejności wdrażane jest leczenie zachowawcze, np. ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jeśli nietrzymanie moczu związane jest ze zmianami hormonalnymi, pomocne może okazać się również odpowiednie leczenie farmakologiczne. W trudniejszych przypadkach mogą pomóc mało inwazyjne laserowe zabiegi ginekologii estetycznej dostępne m.in. w warszawskiej Klinice Miracki. Najbardziej zaawansowane formy wysiłkowego nietrzymania moczu wymagają interwencji chirurgicznej.

Leczenie nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu wykonywany jest przez lekarza – specjalistę ginekologii. Zabieg jest minimalnie inwazyjny i bezbolesny, nie wymaga więc znieczulenia. Procedura polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy emitującej wiązkę lasera, skierowaną na takie obszary jak przedsionek, przednia ściana i ujście pęcherza moczowego. Odbywa się precyzyjne, regularne frakcjonowanie, które zapewnia równomierne obkurczenie i regenerację struktur tkankowych w obrębie pochwy. Laser powoduje fototermiczne uszkodzenia, które mobilizują śluzówkę do rozpoczęcia procesów naprawczych. Ponadto podczas zabiegu stymulowany jest wzrost włókien kolagenowych, które są odpowiedzialne za sprężystość ścian pochwy.

Na zakończenie kuracji lekarz daje wskazówki związane z pielęgnacją leczonych obszarów. Niemal od razu można wrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Należy jedynie zachować delikatność wobec okolic intymnych. Przez około tydzień nie można używać tamponów, wstrzymać się od aktywności seksualnej, gorących kąpieli oraz sauny. Po dwóch dniach aplikuje się dopochwowy preparat wspomagający leczenie.

Efekty laserowego leczenia nietrzymania moczu

Efekty, jakich można spodziewać się po zabiegu laserem to przede wszystkim:

  • wzmocnienia ścian pochwy i obszaru ujścia cewki moczowej,
  • zmniejszenie lub ustąpienie dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu,
  • obkurczenie pochwy, co wpływa na wzrost satysfakcji z życia intymnego,
  • zniwelowanie dolegliwości związanych z suchością pochwy.

Poprawa sprawności okolic intymnych po laserowym leczeniu nietrzymania moczu odczuwalna jest w bardzo krótkim czasie (od 7 do 28 dni po zabiegu). Zazwyczaj dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów należy wykonać serię trzech zabiegów w czterotygodniowych odstępach. Efekty często utrzymują się przez kilka lat bądź do następnej ciąży. Aby utrwalić i przedłużyć rezultaty laseroterapii warto regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla. Finalne efekty są uzależnione od stopnia nasilenia objawów oraz wieku pacjentki.

Jeśli interesują Cię zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki.

 

Materiał przygotowany przez stronę partnerską.