Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak (i dlaczego warto) spać spokojnie?

Sen jest ważny. I chociaż wydaje się to być oczywiste i nieco górnolotne, to tak naprawdę sen i odpoczynek jest podstawą poprawnego funkcjonowania całego organizmu – tj. od układu poznawczego, przez hormonalny. Dlaczego więc powinniśmy się martwić, gdy nasz sen nie jest efektywny? Jak sobie pomóc i jak odpoczywać, aby cieszyć się zdrowiem i witalnością?

Znaczenie snu dla organizm

Sen ma ogromne, wszechstronne znaczenie dla organizmu. Podczas niego mózg pracuje w zupełnie inny sposób niż w trakcie dnia, a ośrodkowy układ nerwowy przestaje być tak aktywnym. Kilka godzin snu sprawia, że mózg w końcu ma czas na uporządkowanie wszystkich informacji oraz odseparowanie tych danych, które uzna za nieważne. Te istotne utrwala w pamięci, co ma kluczowe znaczenie dla całego układu nerwowego.

Sen pozwala zregenerować neuroprzekaźniki, które odbierają i przekazują bodźce. Gdyby do tego nie dochodziło – nasz układ poznawczy byłby niewydolny. Dlatego też pierwszym objawem niewyspania jest spadek koncentracji (który oczywiście wspierać można suplementami od https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/pamiec-i-koncentracja/), a następnie – ubytki w pamięci. Lekarze wskazują, że niedobór snu może także wprowadzać w zły nastrój, a w skrajnych momentach – może doprowadzać do stanów depresyjnych. Od lat prowadzone są badania, które mają wskazać, czy niedobór snu może doprowadzać do samobójstw i okaleczeń.

Efektywny sen wzmacnia odporność, chroni organizm i regeneruje. To dzięki niemu wspierasz swoje serce, regulujesz poziom cholesterolu i oddziałujesz pozytywnie na gospodarkę hormonalną. W trakcie snu wydzielana jest melatonina, która ochrania zmiany komórkowe, minimalizując ryzyko powstawania nowotworów. Warto wspomnieć, że sen nie tylko „rozleniwia” organizm. W trakcie tych kilku godzin nasze ciało pracuje i detoksykuje się, co wspiera proces odchudzania i regulowania glikemii we krwi.

Przyczyny bezsenności

Temat bezsenności jest niezwykle chętnie badany i analizowany przez lekarzy, psychologów i naukowców. Nieefektywny sen, trudności w zasypianiu lub częste budzenie się, może upatrywać swojej przyczyny w tysiącu bodźcach. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się:

 • Depresję,
 • Stany lękowe,
 • Efekty uboczne zażywanych leków – m.in. przeciwhistaminowych,
 • Stres,
 • Niewłaściwa temperatura powietrza,
 • Źle dobrany materac,
 • Zaburzenia hormonalne,
 • Niedobór witamin z grupy B,
 • Bezdech senny,
 • Nadużywanie alkoholu i leków psychoaktywnych,
 • Choroby układu nerwowego,
 • Zażywanie suplementów na bazie guarany i kofeiny.

Suplementy „na sen”

Aby poprawić jakoś snu, ale także aby wspierać organizm w regeneracji, rekomenduje się zażywać suplementy wspomagające sen (https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/prozdrowotne/wspomaganie-snu/). Te bazują głównie na witaminie B, która pozytywnie wpływa na układ nerwowy i reguluje podaż tryptofanu, który ma kluczowe znaczenie dla wytwarzania melatoniny. Lekarze wskazują również, że przyczyną bezsenności może być niedobór witaminy D, która ma znaczenie w kontekście produkcji melatoniny (dla przypomnienia – hormon ten reguluje rytm dobowy).

Suplementy na sen powinny bazować na bezpiecznych, naturalnych i przetestowanych składnikach, które zmniejszają ryzyko występowania skutków ubocznych. Ważne również jest, aby te pochodziły z wiarygodnych źródeł, a w przypadku występowania innych schorzeń – aby były skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

 

Materiał sponsorowany, otrzymany od partnera strony.