Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Dietetyczna domowa granola – przepis na chrupiącą fit granolę

Domowa granola to doskonała propozycja na zdrowe śniadanie pełne składników odżywczych. Jak przygotować ją w domowej kuchni?

Czego na temat przygotowania granoli dowiesz się z poniższego tekstu?

  • Jak zrobić granolę przy wykorzystaniu piekarnika oraz patelni?
  • Jak przygotować chrupiącą granolę crunchy?
  • Jaki jest przepis na granolę kokosową?
  • Jak własnoręcznie zrobić czekoladową wersję granoli?
  • Czy można zrobić granolę orzechową bez dodatku cukru?
  • Czy domowa granola z miodem jest dobrą alternatywą dla wersji słodzonej w tradycyjny sposób?
  • Jak zrobić bezglutenową granolę z kaszy gryczanej?

Granola zrobiona w domu z pewnością sprawdzi się lepiej podczas diety redukcyjnej niż gotowe, dosładzane produkty, które można znaleźć na sklepowych półkach. Jeśli szukasz też innych pomysłów na zdrowe i niskokaloryczne posiłki, sprawdź przepisy na fit śniadania.

Jak zrobić granolę? Pomysł na granolę z patelni i piekarnika

Domowa granola może stać się stałym elementem jadłospisu. Przygotowanie jej we własnej kuchni pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć cukry i inne zbędne substancje, które można znaleźć w składzie produktów sklepowych. Do przyrządzenia granoli najlepiej wykorzystać patelnię lub piekarnik. Są to podstawowe narzędzia, które znajdują się w praktycznie każdym domu. Domowa granola z patelni może zostać bardzo szybko przyrządzona. Wystarczy wszystkie składniki smażyć – a właściwie prażyć – na niezbyt dużym ogniu, przez kilka minut. Ważne jest to, aby na bieżąco mieszać elementy granoli – dzięki temu się nie przypalą.

Jak zrobić domową granolę

Domowa granola z piekarnika również należy do łatwych do przygotowania przepisów. Należy pamiętać o tym, że piekarnik nie powinien być zbyt mocno rozgrzany – optymalną temperaturą będzie 140 stopni Celsjusza. Podobnie jak w przypadku patelni, również składniki umieszczone w piekarniku co kilka minut należy mieszać.

Domowa granola crunchy – przepis na chrupiący fit posiłek

Jak zrobić granolę, aby była chrupiąca i zdrowa? Fit granola – dobrze przygotowana – może być doskonałą propozycją na śniadanie, kolację czy przekąskę do zjedzenia pomiędzy posiłkami. Bazowe składniki to:

  • płatki owsiane;
  • olej – kokosowy czy rzepakowy;
  • ulubione orzechy;
  • miód, cukier lub słodzik;
  • szczypta soli;
  • ewentualne dodatki – według własnego uznania.

Z reguły pożądana jest chrupiąca granola. Przepis ma duży wpływ na finalną strukturę potrawy i to od niego w dużej mierze zależy to, czy ostateczny efekt będzie zadowalający. Granola bez cukru, przygotowana z użyciem samego miodu, nie będzie zbyt mocno chrupiąca. Aby osiągnąć efekt „crunchy” warto zdecydować się na użycie cukru trzcinowego.

Domowa granola kokosowa – zdrowe śniadanie w balijskim stylu

Granola kokosowa w towarzystwie ulubionych owoców to pomysł na przepyszne śniadanie będące doskonałą propozycją na początek dnia. Do jej przygotowania niezbędne będą:

  • płatki owsiane – 300g;
  • chipsy kokosowe – 200g;
  • wiórki kokosowe – 60g;
  • orzechy laskowe – 100g;
  • olej kokosowy – 70g;
  • płatki migdałowe – 50g;
  • cukier lub miód – według uznania;
  • odrobina soli.

Na początku należy dokładnie wymieszać wszystkie suche składniki w naczyniu. Kolejnym etapem będzie dodanie oleju kokosowego i bardzo dokładne połączenie całości. Jeżeli granola będzie przygotowywana w piekarniku, gotową „masę” należy rozsmarować na blasze przykrytej papierem do pieczenia. Całość powinna piec się około 30 minut. Na patelni z kolei należy smażyć granolę nieco krócej – maksymalnie 20 minut. 

Domowa kokosowa granola

Domowa granola czekoladowa – obłędnie smaczna i słodka propozycja dla łasuchów

Granola czekoladowa to doskonała alternatywa dla tradycyjnych słodkości czy płatków śniadaniowych. Do jej przygotowania potrzebne będą:

  • płatki owsiane lub orkiszowe – 300g;
  • kakao – 3 łyżki;
  • olej kokosowy lub rzepakowy – 50g;
  • gorzka czekolada;
  • orzechy laskowe, nerkowce;
  • płatki z migdałów;
  • ulubione suszone owoce;
  • łyżeczka soli.

Aby domowa granola fit o smaku czekoladowym była smaczna, należy na początku dobrze rozpuścić kakao. W tym celu olej musi zostać podgrzany w rondelku, a następnie dokładnie wymieszany z odpowiednią ilością kakao. Resztę składników należy wymieszać, a później dodać do nich rozpuszczone w oleju kakao. Całość przełożyć na patelnię lub na blachę i postępować tak, jak w przypadku wskazanego wyżej przepisu na granolę kokosową.

Domowa granola czekoladowa

 

Granola orzechowa – przepis na śniadanie bez dodatku cukru

Granola orzechowa może być źródłem wielu cennych substancji odżywczych. Jakie orzechy warto wybrać do jej przygotowania?

Orzechy włoskie Są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz zawierają dużą ilość witaminy B6 i kwasu foliowego.
Orzeszki ziemne Mają dużą zawartość witaminy E, kwasu foliowego, a także białka – w ilości większej niż pozostałe odmiany orzechów.
Orzechy nerkowca Są źródłem magnezu, cynku, żelaza i fosforu.
Orzechy makadamia Zawierają dużą ilość zdrowych tłuszczów, a ich maślany smak nadaje granoli specyficznego, słodkiego aromatu.
Orzechy laskowe Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, witamina E i kwas foliowy to składniki, których największą ilość zawierają właśnie orzechy laskowe.

Granola orzechowa to doskonała propozycja na lekką kolację czy pożywne śniadanie. Do jej przygotowania potrzebne będą składniki bazowe wskazane wyżej, do tego ulubione dodatki w postaci owoców czy chipsów kokosowych, a przede wszystkim – duża ilość orzechów. Tłuszcze, które zawierają orzechy sprawiają, że nie ma potrzeby użycia oleju kokosowego czy rzepakowego.

Domowa granola z orzechami

Domowa granola z miodem – dla lubiących słodki początek dnia

Zdrowe jedzenie często kojarzy się z koniecznością całkowitej rezygnacji ze słodkich posiłków. Nic bardziej mylnego! Wystarczy w rozsądny sposób stosować nieco zdrowsze zamienniki cukru czy sztucznych słodzików. Dla miłośników słodkich smaków doskonałą propozycją będzie domowa granola z miodem. Specyficzny aromat będzie się dobrze komponował z różnymi rodzajami orzechów i owoców – przygotowując granolę z wykorzystaniem miodu, można poszaleć z wyborem dodatków. Ciekawe może być chociażby dodanie soku pomarańczowego lub odrobiny cytryny. Podobnie jak herbata z miodem i cytryną – również płatki z dodatkiem tych dwóch składników mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Miód jednak dość mocno zmiękczy strukturę przygotowywanego produktu. Warto mieć na uwadze to, że crunchy granola zdecydowanie lepiej będzie smakowała z cukrem.

Z czym jeść granolę z miodem? Warto wybrać kwaśne dodatki. Granola bez cukru doskonale skomponuje się z jogurtem, dżemem czy bananem. Jednak w przypadku granoli z miodem zdecydowanie lepiej sprawdzi się jogurt naturalny, owoce jagodowe czy wyraziste kiwi, pomarańcze i grejpfruty.

Domowa granola z miodem

Granola z kaszy gryczanej – bezglutenowy przepis z korzennym aromatem

Granola z kaszy gryczanej może być alternatywą dla płatków owsianych, których nie mogą jeść osoby zmagające się z nietolerancją glutenu. Dobrze sprawdzi się też jako element diety wegańskiej lub stała część jadłospisu cukrzyków. Do jej przygotowania potrzebne będą:

  • wiórki kokosowe;
  • miód;
  • olej;
  • kasza gryczana;
  • ulubione orzechy;
  • dodatki – wedle uznania.

Ważne jest to, że kaszy gryczanej nie należy gotować! Powinna zostać jednak dokładnie przepłukana. Najlepszym sposobem będzie zalanie jej wodą i pozostawienie na noc. Po wykonaniu tych czynności cały proces przygotowania granoli wygląda identycznie jak w przypadku tradycyjnej wersji – z płatków owsianych. Największym atutem granoli z kaszy gryczanej jest to, że posiada zaledwie niewielką ilość węglowodanów prostych. Nie wyzwala gwałtownych skoków insuliny we krwi i może być bezpiecznie spożywana przez osoby zmagające się z cukrzycą czy insulinoopornością.

Najczęściej zadawane pytania

Co jest potrzebne do przygotowania granoli?

Najważniejsze składniki, które są niezbędne do przygotowania granoli to płatki owsiane lub orkiszowe, olej roślinny i orzechy. Do tego można dobrać ulubione dodatki w postaci suszonych owoców, chipsów kokosowych czy płatków migdałowych. Zdrowa granola przygotowana z użyciem dobrej jakości składników to smaczny element zdrowej diety.

Czy granola to dietetyczny posiłek?

Zdrowa granola jest doskonałym elementem diety redukcyjnej. Dobrym wyborem będzie przygotowana bez cukru czy miodu granola – liczba kalorii w 100g nie powinna wtedy przekroczyć liczby 350. Tak niska kaloryczność umożliwi skomponowanie pełnowartościowego posiłku poprzez zestawienie granoli z jogurtem i owocami.

Jak przechowywać domową granolę?

Domową granolę można z powodzeniem przechowywać przez kilka tygodni. Warto jednak wykorzystać do tego celu zamykany pojemnik, który umożliwi zachowanie świeżości oraz chrupiącej struktury płatków. Dobrze przechowywana granola to zdrowa propozycja na śniadanie – w szczególności dla osób, które nie przepadają za tradycyjną formą płatków owsianych.