Wegańskie zupy świąteczne: żurek, barszcz i bulion w warzywnych odsłonach
Zupy wegańskie na świąteczny stół to między innymi barszcz czy żurek, lecz również krem z buraka w nowoczesnej odsłonie.
Spis treści
Z artykułu dowiesz się:
- czym zastąpić mięso, przygotowując bulion,
- jak zrobić wegański żurek świąteczny,
- jak przygotować tradycyjny barszcz czerwony dla wegan,
- jak zrobić wegański bulion warzywny,
- jak przygotować krem z buraka z kokosową nutą.
Świąteczne zupy tradycyjnie przygotowywane są na wywarze z mięsa bądź ryb, dlatego weganie nie mogą ich spożywać. Warto jednak przygotować je na wegańskim bulionie – wtedy możemy rozsmakować się zarówno w klasycznych propozycjach, jak i tych nieco bardziej nowoczesnych. Jak przyrządzić wegańską zupę na Wigilię i pozostałe dni świąteczne?
Czytaj także: Zupa warzywna – pomysł na lekką i zdrową kolację
Zupy bez mięsa, czyli na czym robić bulion?
Jak ugotować zupę bez mięsa, aby była pełnowartościowa i aromatyczna? Weganie mogą posiłkować się różnego typu bulionami warzywnymi. Alternatywnym rozwiązaniem będzie również bulion grzybowy. Zupa na warzywach bez mięsa jest lekka, a także dostarcza wielu cennych witamin i składników odżywczych. Jeśli jednak zamierzamy przyrządzić sycące danie, warto dodać do niej fasolę, soczewicę bądź ciecierzycę. Schemat przygotowywania bulionu warzywnego, grzybowego oraz sycącej zupy wegańskiej przedstawia poniższa tabela:
Bulion/Zupa | Jak przygotować? |
Warzywny | Do 2 litrów wody dodajemy 2 marchewki, pietruszkę, 1/4 selera, kawałek kapusty, białą część pora, cebulę oraz przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, lubczyk, sól, pieprz. Czas gotowania – około 2 godziny. |
Grzybowy | Do 2 litrów wody dodajemy 100 g suszonych grzybów, 2 marchewki, pietruszkę, 1/4 selera, białą część pora, przyprawy. Czas gotowania – około 2,5 godziny. |
Sycąca zupa z dodatkami | Do wywaru warzywnego bądź grzybowego dodajemy ugotowaną fasolę, ciecierzycę lub soczewicę – można to zrobić bezpośrednio przed podaniem zupy. |
Zarówno bulion warzywny, jak i grzybowy, mogą posłużyć do przygotowania zup wegańskich na Święta. Na ich bazie zrobimy barszcz, żurek czy tradycyjną zupę grzybową. Pamiętajmy, że bulion możemy przygotować wcześniej i zamrozić – dzięki temu przed samymi Świętami nie będziemy mieli aż tak dużo pracy w kuchni. Jeśli jednak planujemy zamrozić zupę, odcedźmy ją z warzyw i innych dodatków, tak aby pozostał sam bulion.
Wegański żurek świąteczny – nieoczywiste składniki i smak umami
Żurek wegański to jedna z zup, którą coraz chętniej spożywamy w Święta Bożego Narodzenia, choć tradycyjnie kojarzy się ona z Wielkanocą. Smakując żurku, możemy poczuć przede wszystkim smak umami – nieoczywisty, a jednak pożądany, i to nie tylko przez miłośników gotowania.
Składniki:
- 2 cebule,
- 4 ząbki czosnku,
- 1/2 selera,
- 3 łyżki oleju,
- marchewka,
- 4 ziemniaki,
- litr bulionu warzywnego lub grzybowego,
- 500 ml zakwasu na żurek,
- 3 łyżeczki chrzanu,
- 1 łyżka majeranku,
- sól i pieprz.
Przygotowanie
Na oleju szklimy cebulę wraz z dodatkiem czosnku. Warzywa myjemy, obieramy i drobno kroimy, po czym dodajemy do cebuli. Do garnka wlewamy bulion, gotujemy do czasu, aż warzywa zmiękną. Następnie dodajemy zakwas na żur, chrzan i przyprawy. Opcjonalnie można też dodać śmietanę roślinną do smaku. Przygotowując zupę, należy wcześniej ugotować wegański bulion i odcedzić go, tak aby w garnku pozostała czysta zupa.
Tradycyjny barszcz czerwony z pasztecikami w wegańskiej odsłonie
Wigilijny barszcz możemy przygotować również w wersji wegańskiej. Zamiast uszek dodajmy do niego paszteciki z pieczarkami, aby zadbać o większą różnorodność na stole. Wegański barszcz jest bardzo prosty w przygotowaniu – z powodzeniem może stanowić bazę do barszczu tradycyjnego, którego w czasie Wigilii spróbują wszyscy domownicy.
Składniki na paszteciki:
- 3 szklanki mąki,
- 1/4 kostki świeżych drożdży,
- szklanka mleka roślinnego,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1/3 szklanki oleju,
- 2 cebule,
- 500 g pieczarek,
- sól i pieprz.
Przygotowanie
Drożdże kruszymy, dodajemy ciepłe mleko, łyżkę mąki i cukier. Odstawiamy na 15 minut, po czym dodajemy resztę mąki, olej i sól. Odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę. Po tym czasie chwilę wyrabiamy ciasto, rozwałkowujemy. Przygotowanie farszu: cebulę podsmażamy z pieczarkami, solą i pieprzem. Do każdego wyciętego kwadratu wkładamy łyżeczkę farszu, po czym boki zalepiamy. Pieczemy przez około 20 minut w 200 stopniach.
Składniki na wigilijny barszcz:
- 2 kg buraków,
- 3 marchewki,
- 2 pietruszki,
- seler,
- jabłko,
- por,
- garść grzybów suszonych,
- 3 łyżki oleju,
- 3 ząbki czosnku,
- sok z 1/2 cytryny,
- zakwas z buraków – można użyć gotowego,
- przyprawy – sól, pieprz, goździki, lubczyk, majeranek, liście laurowe.
Przygotowanie
Moczymy suszone grzyby, odsączamy i kroimy. Włoszczyznę i jabłko ścieramy na tarce, dodajemy posiekany por. Dusimy na oleju przez około 15 minut, po czym dolewamy szklankę wody oraz wodę z moczenia grzybów. Na koniec dolewamy 3 litry wody i gotujemy wywar przynajmniej przez 3 godziny, uzupełniając wodę. Buraki myjemy, obieramy, zwijamy w folię i pieczemy w 180 stopniach do miękkości. Po upieczeniu ścieramy na tarce, dodajemy sok z cytryny. Buraki dodajemy do wywaru, z którego uprzednio warto odcedzić warzywa. Barszcz gotujemy przez około 2 godziny, po czym przyprawiamy i dodajemy zakwas – ilość wedle uznania.
Wegański bulion warzywny – szlachetny zapach borowików, który uwiedzie również niewegańskich gości
Wegańskie zupy świąteczne można przygotować na wywarze z warzyw bądź grzybów. W takim przypadku zupy świąteczne na Boże Narodzenie będziemy gotować na bazie rosołu, jednak bez dodatku mięsa czy ryby. Znajdą się w nim natomiast borowiki, które dodadzą niesamowitego zapachu i aromatu. Wegański bulion warzywny będzie dobrą bazą do żurku, barszczu lub zupy grzybowej.
Składniki:
- 2,5 litra zimnej wody,
- 2 cebule,
- 3 marchewki,
- 2 pietruszki,
- seler,
- łyżka oleju,
- 100 g suszonych borowików,
- przyprawy: majeranek, lubczyk, ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz.
Przygotowanie
Grzyby moczymy, po czym odcedzamy i kroimy. Warzywa myjemy, obieramy i kroimy. Cebulę opalamy nad palnikiem. Całość zalewamy 2,5 litra zimnej wody, po czym gotujemy przez minimum 2 godziny. Na koniec możemy przecedzić warzywa, tak aby puściły jak najwięcej soku. Całość przyprawiamy – opcjonalnie można też dodać łyżeczkę sosu sojowego bądź kilka goździków.
A może coś zupełne nowego? Obłędnie pyszny krem z buraka z kokosową nutą
Świąteczne zupy to nie tylko dobrze znany barszcz czy grzybowa. W wersji nowoczesnej na stole może pojawić się krem z buraka, który będzie wzbogacony o ciekawą, kokosową nutę. Krem z buraka z kokosem to doskonała alternatywa dla tradycyjnego barszczu wigilijnego, jednak jeśli nie chcemy rezygnować z klasycznych zup na Wigilię, możemy zaserwować go w pierwszy bądź w drugi dzień Świąt.
Składniki:
- litr bulionu warzywnego,
- 6 pieczonych buraków,
- 3/4 szklanki mleka kokosowego,
- 1 łyżeczka skórki z cytryny,
- cebula,
- ząbek czosnku,
- łyżka oliwy z oliwek,
- przyprawy – kurkuma, sól, pieprz, curry.
Przygotowanie:
Siekamy czosnek i cebulę, następnie smażąc na patelni z odrobiną tłuszczu. Pozostałe składniki (bez przypraw) umieszczamy w blenderze, aby uzyskać delikatny krem. Przekładamy do średniego garnka, dodajemy cebulę oraz czosnek i przyprawy. Gotujemy przez chwilę. Całość możemy podać z odrobiną wegańskiej śmietany. Krem z buraków dobrze smakuje również z grzankami.
FAQ:
Jakie zupy świąteczne można przygotować w wersji wegańskiej?
Dla wegan doskonałą opcją będzie barszcz na wywarze warzywnym, żurek bądź nowoczesny krem z buraków z dodatkiem mleka kokosowego. Wszystkie zupy można przygotować na wcześniej ugotowanym bulionie.
Jak przygotować paszteciki do barszczu wegańskiego?
Paszteciki przygotowujemy z ciasta drożdżowego, które nie zawiera dodatku jajka. Pamiętajmy, aby nadziać je pieczarkami bądź kapustą z grzybami.
Jaką nowoczesną zupę wegańską można podać gościom w Święta?
Doskonałą alternatywą dla tradycyjnego barszczu czerwonego będzie nowoczesny krem z buraka. Zupę przygotowujemy z dodatkiem mleka kokosowego, dzięki czemu nabiera ona niesamowitego smaku i aromatu.