Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Wszystko, co należy wiedzieć przed użyciem tabletki „dzień po”

Nieustanny postęp medycyny pozwala nam korzystać z wielu metod antykoncepcji. Wiele z proponowanych opcji jest niesamowicie skutecznych w działaniu, co potwierdzają różnorodne badania naukowe. Niemniej jednak żadna metoda nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Oznacza to, że nawet najlepsze rozwiązania mogą zawieść. Na szczęście, na rynku dostępna jest tzw. antykoncepcja awaryjna, popularnie określana jako tabletka „dzień po”. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto poznać, z czym wiąże się przyjęcie tego medykamentu.

Co to jest tabletka „dzień po”?

Tabletka „dzień po” jest rodzajem awaryjnej koncepcji, którą stosuje się w momencie, gdy wszystkie inne metody zawiodły. Co istotne, tego typu preparat jest przeznaczony jako ostateczne rozwiązanie, które powinno być stosowane wyłącznie doraźnie. Przykładowo, sytuacjami, w których możemy posunąć się do skorzystania z tej opcji, jest wypadnięcie krążka domacicznego, pęknięcie prezerwatywy czy odklejenie plastra antykoncepcyjnego.

Co więcej, tabletkę „dzień po” od innych metod antykoncepcyjnych odróżnia m.in. skład. W zależności od producenta substancją czynną może być octan uliprystalu lub lewonogestrel. Pierwsza z opcji przyczynia się do opóźniania lub zahamowania owulacji, co skutkuje zatrzymaniem możliwości zapłodnienia przez plemniki. Drugi wariant powoduje natomiast zmiany w fizjologii endometrium, uniemożliwiając tym samym zagnieżdżenie się zarodka.

Działania niepożądane oraz przeciwwskazania

Decydując się na przyjęcie tabletki „dzień po” należy pamiętać o przeciwwskazaniach do zastosowania tej metody antykoncepcji. Przede wszystkim należy mieć pewność, że osoba planująca przyjąć medykament nie jest w ciąży. Poza tym, pozostałymi przeciwwskazaniami do przyjęcia tego typu preparatu są m.in. nowotwory pochodzenia hormonalnego, wszelkiego rodzaju zaburzenia zakrzepowe lub zatorowe oraz karmienie piersią.

W momencie, gdy nie istnieją żadne przeciwskazania do przyjęcia tabletki „dzień po”, wówczas należy mieć na uwadze, że może ona powodować wiele efektów ubocznych. Najczęściej zgłaszanymi przez pacjentki objawami są bóle i zawroty głowy, dyskomfort w okolicach jamy brzusznej oraz wymioty. Poza tym osoba, która przyjęła tabletkę, może spotkać się z wahaniami nastroju, bezsennością, wydzieliną z dróg rodnych oraz obrzękiem piersi.

Jak pozyskać tabletkę „dzień po”?

Jeszcze jakiś czas temu tabletki „dzień po” były dostępne na terenie całej Unii Europejskiej bez jakiejkolwiek recepty. Sytuacja ta mogła jednak prowadzić do wielu nadużyć, w związku z czym postanowiono o wprowadzeniu odpowiednich regulacji względem tego typu preparatów. Obecnie, konieczne jest uzyskanie recepty, którą przepisuje lekarz. Warto zauważyć, że może to być osoba o każdej specjalności. W związku z tym skierowanie możemy otrzymać zarówno od lekarza rodzinnego, ginekologa czy nawet lekarza pełniącego dyżur na nocnej, jak i świątecznej opiece zdrowotnej. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że kluczową kwestią przy podjęciu takiej decyzji jest wywiad z taką osobą. Specjalista, dzięki odpowiedniej wiedzy może nas niejednokrotnie nakierować na inne rozwiązania oraz ocenić, czy występuje konieczność przyjęcia preparatu.

Poza tradycyjnym sposobem na uzyskanie recepty alternatywą metodą dostępną na naszym rynku są również tzw. e-porady, dzięki którym możemy otrzymać opisywany preparat bez wychodzenia z domu. Taka wizyta internetowa skupia się z reguły na wypełnieniu stosownego formularza, gdzie należy odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań dotyczących naszego zdrowia i występowania ewentualnych przeciwwskazań do przyjęcia tabletki „dzień po”.