Wegańska Wigilia na słodko: 5 fantazyjnych ciast i deserów idealnych na Boże Narodzenie
Boże Narodzenie na słodko w wersji wege? Poznaj najlepsze wegańskie ciasta, które możesz zaserwować najbliższym!
Spis treści
Z artykułu dowiesz się:
- jakie przyprawy dodać do świątecznych wypieków,
- jak zrobić wegański jagielnik z tahini,
- jak zrobić wegańskie ciasto dyniowe,
- jak przygotować klasyczny piernik świąteczny,
- jak zrobić wegańskie ciasto czekoladowe,
- jak przygotować wegańskie ciasto marchewkowe.
W czasie Świąt Bożego Narodzenia na stole nie może zabraknąć różnorodnych słodkości. Większość tradycyjnych przepisów zawiera jednak dodatki pochodzenia zwierzęcego, dlatego weganie nie mogą z nich korzystać. Warto więc sięgnąć po nowoczesne wersje klasycznych wypieków, które pozbawione są tego, czego weganie jeść nie mogą. Ciasta nie tylko pięknie prezentują się na świątecznym stole, ale i smakują obłędnie!
Czytaj także: 5 sposobów na deser
Wegańskie słodkości na Święta – przyprawy i dodatki, których nie może ci zabraknąć!
Przepisy na wegańskie ciasta świąteczne obfitują w różnego rodzaju przyprawy, które dodają wypiekom smaku i niesamowitego aromatu. W większości należą one do grupy przypraw korzennych jednoznacznie kojarzących się z Bożym Narodzeniem. Przyprawy korzenne posiadają także szereg właściwości prozdrowotnych, które przedstawia poniższa tabela:
Przyprawa | Właściwości |
Cynamon | Bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Poprawia krążenie i likwiduje problemy trawienne |
Kardamon | Wspomaga trawienie białek, reguluje pracę układu trawiennego |
Imbir | Działa przeciwwymiotnie, przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie. Hamuje rozwój i namnażanie komórek nowotworowych |
Anyż | Pomaga leczyć schorzenia układu pokarmowego i oddechowego. Działa wykrztuśnie. Wspomaga trawienie, zwiększając wydzielanie soków żołądkowych. |
Wszystkie wymienione przyprawy warto mieć pod ręką, przygotowując świąteczne wypieki. Jednocześnie pamiętajmy, że ich smak jest dosyć intensywny, dlatego zdecydowanie nie można z nimi przesadzić. Do świątecznych ciast wegańskich dobrze pasują także różnego rodzaju bakalie takie jak:
- suszone śliwki,
- suszona żurawina,
- suszone morele,
- skórka pomarańczowa,
- skórka cytrynowa.
Warto też do niektórych wypieków dodać orzechy czy zmielone migdały. Polewę można natomiast posypać wiórkami kokosowymi. Wszystkie te dodatki do wegańskich ciast warto jednak odpowiednio dawkować, tak aby nie przyćmiły one smaku wypieków.
Wegański jagielnik z tahini – prawdziwa świąteczna gwiazda wśród ciast à la sernik
Wigilia wegańska może obfitować w różnego rodzaju słodkości, wśród których zdecydowanym numerem jeden będzie jagielnik. Weganie nie mogą spożywać tradycyjnego sernika z oczywistych względów, jednak z powodzeniem zastąpią go ciastem z masą jaglaną.
Składniki:
- 200 g daktyli,
- 150 g migdałów,
- 2 łyżki sezamu,
- 150 g kaszy jaglanej,
- 600 g mleczka kokosowego,
- 800 g wody,
- 100 g daktyli,
- 3 łyżki pasty tahini,
- 250 g malin,
- 2 łyżki cukru,
- 2 łyżki wody różanej.
Przygotowanie:
200 g daktyli, migdały oraz sezam miksujemy w blenderze aż do uzyskania jednolitej masy. Wykładamy ją na dno formy wyłożonej papierem do pieczenia. Kaszę jaglaną prażymy i podgrzewamy. Następnie dodajemy daktyle, 600 ml wody i 400 ml mleka kokosowego. Gotujemy, sporadycznie mieszając. Do kaszy dodajemy pozostałe 200 ml wody, 200 ml mleka kokosowego, pastę tahini. Całość blendujemy. Gotową masę wylewamy na spód. Całość pieczemy 45-50 minut w 180 stopniach. Z malin, cukru i wody różanej przygotowujemy polewę – gotujemy, aż woda odparuje. Masą malinową polewamy ostudzony jagielnik.
Wegańskie ciasto dyniowe – szybki i prosty deser dla każdego
Wegańskie ciasto dyniowe może być serwowane nie tylko w czasie Świąt – jest to tradycyjny, jesienno-zimowy wypiek. Wilgotne ciasto wegańskie, które jednocześnie będzie doskonałą odskocznią od ciężkich, świątecznych dań, zdecydowanie powinno znaleźć się na naszym stole.
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 1/2 szklanki suszonej żurawiny,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 szklanka dyni,
- 1/2 szklanki mleka roślinnego,
- 125 ml oleju rzepakowego.
Przygotowanie:
Mąkę mieszamy z przyprawami, proszkiem do pieczenia i sodą. Wlewamy mleko i olej, nadal mieszając. Dodajemy żurawinę i puree z dyni, łącząc ze sobą wszystkie składniki. Masę wylewamy na blaszkę. Pieczemy 45 minut w temperaturze 180 stopni.
Klasyczny świąteczny piernik przełożony obłędną konfiturą
Wegańskie desery świąteczne to między innymi klasyczny piernik, jednak z pewnymi modyfikacjami. Jest to stosunkowo proste ciasto wegańskie, które może przygotować każdy – nawet osoba nieposiadająca większych zdolności cukierniczych.
Składniki:
- 200 ml napoju sojowego,
- 150 g syropu z agawy,
- 100 ml oleju,
- 1 łyżka powideł śliwkowych,
- 50 ml gorącej wody,
- 300 g mąki pszennej,
- 50 g cukru trzcinowego,
- przyprawa korzenna,
- 1 łyżeczka siemienia lnianego,
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1 łyżeczka kakao.
Do przełożenia: 300 g powideł śliwkowych
Polewa:
- 100 g gorzkiej czekolady,
- 100 ml napoju sojowego,
- całe orzechy do dekoracji.
Przygotowanie:
Do garnka wlewamy napój sojowy, syrop z agawy, olej, przyprawę korzenną i cukier. Gotujemy, dodajemy powidła śliwkowe. Zmielone siemię lniane zalewamy gorącą wodą. Mieszamy i odstawiamy do przestudzenia. W osobnej misce mieszamy suche składniki: mąkę pszenną, sodę oczyszczoną i kakao. Dodajemy siemię lniane i składniki mokre. Przelewamy do blachy, pieczemy około 50 minut w temperaturze 180 stopni. Wystudzony piernik przekrawamy na 3 części i przekładamy powidłami. Gorzką czekoladę rozpuszczamy w napoju sojowym aż do powstania jednolitej masy. Dekorujemy nią piernik, a całość posypujemy orzechami.
Wegańskie ciasto czekoladowe – słodko, pysznie i bardzo świątecznie
Wegańskie ciasto czekoladowe to absolutny hit wśród osób uwielbiających kakao. Jest to szybkie ciasto wegańskie, które można przygotować nawet w dniu Wigilii.
Składniki:
- 1,5 szklanki mąki,
- 0,5 szklanki cukru,
- łyżeczka sody oczyszczonej,
- 3 łyżki kakao,
- 1/3 szklanki oleju,
- 1 szklanka wody,
- 2 łyżki dżemu.
Przygotowanie:
Wilgotne ciasto wegańskie przygotowujemy, zaczynając od zmieszania składników suchych. W osobnej misce mieszamy składniki mokre, następnie łącząc je z suchymi. Całość przekładamy do formy i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 30-50 minut.
Wegańskie ciasto marchewkowe, któremu nikt się nie oprze
Wegańskie ciasto marchewkowe, podobnie jak ciasto dyniowe, możemy przygotowywać przez cały rok. Jest to jeden z lżejszych wypieków, po który warto sięgnąć świąteczną porą. Wegańskie ciasta, podobnie jak inne wypieki bożonarodzeniowe, nie muszą być ciężkie – to warzywne będzie idealnym deserem po sytym obiedzie.
Składniki:
- 300 g marchewki.
- 3 łyżki zmielonego siemienia lnianego,
- 3/4 szklanki ciepłej wody,
- 300 g mąki,
- 1 1/2 łyżeczki cynamonu,
- 1 łyżeczka imbiru,
- 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 1/2 łyżeczki sody,
- 250 g cukru,
- 225 ml oleju,
- 80 g posiekanych orzechów laskowych
Przygotowanie:
Marchewkę obieramy i trzemy na grubych oczkach. Siemię lniane zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy do przestudzenia. W jednej misce mieszamy mokre składniki, w pozostałej suche. Na koniec łączymy je ze sobą, dodając marchewkę i siemię lniane oraz orzechy. Masę przekładamy do formy i pieczemy 40-45 minut w temperaturze 180 stopni. Ciasto można też przełożyć dowolnym kremem bądź powidłami, jednak jest ono wyjątkowo delikatne i wilgotne, dlatego w wersji świątecznej nie potrzebuje już innych dodatków.
FAQ:
Jakie ciasta wegańskie można przygotować na Święta Bożego Narodzenia?
Na Boże Narodzenie możemy przygotować jagielnik, ciasto marchewkowe, czekoladowe, dyniowe oraz piernik.
Jak przygotować tradycyjny piernik świąteczny?
W pierniku miód możemy zastąpić syropem z agawy, mleko – napojem roślinnym, natomiast jajka – siemieniem lnianym. Pozostałe składniki będą odpowiednie dla wegan.
Jakie przyprawy warto dodać do świątecznych ciast?
Do świątecznych wypieków w wersji wege najlepiej sprawdzą się przyprawy korzenne. Warto także posiłkować się bakaliami oraz różnego typu orzechami, migdałami czy wiórkami kokosowymi.