Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Nici dentystyczne – jak ich używać, które wybrać i dlaczego?

Próchnica, zapalenia dziąseł, paradontoza, nieświeży oddech… Te wszystkie nieprzyjemne dolegliwości biorą swój początek przede wszystkim z braku odpowiedniej pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Jednym ze sposobów na zwiększenie efektywności tych zabiegów jest stosowanie odpowiednich nici dentystycznych. Dlaczego są niezbędne? Jaki rodzaj nici wybrać i kiedy? Jak używać tego akcesorium w bezpieczny i skuteczny sposób?

Nici dentystyczne – sposób użycia

Bez względu na rodzaj nici, każdego z nich należy używać w niemal identyczny sposób. Należy zadbać przede wszystkim o higienę dłoni i palców podczas stosowania nici. W innym wypadku świeżo oczyszczone i umyte zęby dotkną nieoczyszczonych dłoni, a wtedy zabiegi ograniczające rozprzestrzenianie się bakterii mogą spłonąć na panewce.

Najpierw więc trzeba umyć dłonie i palce, dokładnie i metodycznie. Kolejne zadanie to ucięcie nici w odpowiednim momencie. Chodzi o to, by nici dentystyczne nie wyślizgiwały się z palców podczas czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Nie jest to tylko istotne z punktu widzenia komfortu i wygody ich użytkowania, chodzi także o bezpieczeństwo. Nici dentystyczne są stosunkowo silne, bywają ostre i mają możliwość przecięcia dziąseł. Nie jest to przyjemne i warto tego unikać.

Nić dentystyczna powinna więc opleść palce wskazujące bądź środkowe. Przytrzymywana kciukiem rozciąga się między palcami na odległość około czterech czy pięciu centymetrów. Taka forma używania nici jest najwłaściwsza. Gdy nić znajduje się pewnie między palcami, należy przejść do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Ruchy powinny być wykonywane od góry do dołu napiętą nicią. Przesuwanie ją na prawo lub lewo jest techniką nieprawidłową, która nierzadko prowadzi do rozcięcia dziąsła i krwawień.

Nitka dentystyczna powinna nieustannie znajdować się przy zębie podczas czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Samo czyszczenie należy wykonywać w ciągu dwóch, trzech minut, kolejno oczyszczając następne miejsca. Gdy jedna z przestrzeni międzyzębowych zostanie wyczyszczona, należy nawinąć cześć nitki na jeden palec, a odwinąć część z drugiego. W ten sposób wyłącznie czysta nić będzie dotykać zębów, a pozostałości z poprzedniego czyszczenia nie trafią z powrotem w przestrzeń międzyzębową. Ostatni etap to płukanie jamy ustnej wodą. Pozwala to na wypłukanie pozostałości i utrzymanie czystości jamy ustnej.

 

Odmiany nici dentystycznych i ich zastosowanie

Typów i rodzajów nici dentystycznych jest całkiem sporo. Nie różnią się wyłącznie grubością, ale także właściwościami. Proces przygotowywania określonej odmiany nici może się różnić od pozostałych, ona sama zaś przeznaczona będzie do nieco innych celów. Zawsze jednak nitka do zębów (czy też taśma dentystyczna) będzie odpowiednia (bez względu na rodzaj) do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, wygarniania z nich resztek pokarmu, a także osadu, który należy na bieżąco usuwać.

Na rynku występują takie rodzaje nici dentystycznych jak między innymi:

  • nici pokryte woskiem;
  • nici bez warstwy woskowej;
  • nici miętowe/odświeżające oddech;
  • nici do wybielania zębów;
  • nici fluoryzowane (walka z próchnicą/paradontozą);
  • nici o działaniu antybakteryjnym.

To, z jakim rodzajem nici ma do czynienia ich użytkownik, zależy w głównej mierze od substancji, które zawierają. Fluoryzowane nici pomagają zwalczać próchnicę czy paradontozę lub zapobiegać ich występowaniu. Bakteriobójcze zapobiegają nie tylko zapaleniom dziąseł, ale także neutralizują przykry zapach z ust. Te z miętą lub innymi przyjemnie pachnącymi substancjami z kolei pomagają oddech odświeżyć.

Trzeba także wspomnieć o grubości nici dentystycznych. Na rynku produkty tego typu dzielą się zazwyczaj na trzy rodzaje (pod względem grubości): nici grube do czyszczenia szerokich przestrzeni międzyzębowych, nici uniwersalne oraz nici najcieńsze. Te są polecane do czyszczenia bardzo niewielkich przestrzeni między zębami, które ściśle do siebie przylegają i trudno byłoby dostać się do nich za pomocą nici uniwersalnych.

Dla kogo nici dentystyczne?

Odpowiedź brzmi: dla wszystkich powyżej 10 roku życia. Dzieci, które nie ukończyły dziesiątego roku życia, nie powinny jeszcze stosować nici dentystycznych. Każda osoba, która ich używa, może jedynie na tym skorzystać. Ich nieużywanie wiąże się z dość dużym ryzykiem. Chodzi nie tylko o zdrowie, ale o własny komfort psychiczny i dobro innych.

Nieoczyszczone przestrzenie między zębami są bardzo często źródłem nieprzyjemnego zapachu. Wpływa to negatywnie na atrakcyjność danej osoby, powoduje obniżenie nastroju, a także może ograniczać czyjeś życie towarzyskie, a nawet zawodowe! Nie jest więc to kwestia, którą można zbyć żartem i zapomnieć o tym bardzo ważnym elemencie higieny jamy ustnej.

Warto używać nici dentystycznych po szczotkowaniu i myciu zębów. W innym wypadku czynności pielęgnacyjne i higieniczne mogą okazać się (i zazwyczaj okazują) niewystarczające. Późniejsze problemy ze zdrowiem zaczynają się w miejscach trudno dostępnych. Należy o nie dbać. To czasem wymagające i męczące, ale lepiej poświęcić trzy minuty swojego życia każdego dnia niż zdrowie bądź co gorsza… nawet zęby!

Artykuł sponsorowany a-manada.pl