Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak pielęgnować twarz i ciało zimą

Zima to trudny czas dla skóry całego ciała. Aby uniknąć pogorszenia się jej wyglądu, warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki.

Zima to trudny czas dla skóry całego ciała. Aby uniknąć pogorszenia się jej wyglądu, warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki.

Jak zima wpływa na skórę?

Pojawiający się o tej porze roku mróz, silny i zimny wiatr, a także zmiany wilgotności i temperatury powietrza wywołują suchość, zaczerwienienie oraz swędzenie skóry. Jej stan pogarsza również ogrzewanie pomieszczeń i noszenie grubych, mniej przewiewnych ubrań.

To wszystko sprawia, że naturalna bariera ochronna skóry zostaje naruszona, a jej regeneracja jest spowolniona i utrudniona przez niesprzyjające czynniki środowiskowe. Poziom lipidów, czyli substancji które znajdują się w warstwie rogowej naskórka, zmniejsza się pod wpływem chłodu, co prowadzi bezpośrednio do przesuszania się skóry i jej świądu.

Skoki temperatur, których doświadczamy, wchodząc z zewnątrz do ogrzewanych budynków, wywołują nagłe rozszerzanie się naczyń krwionośnych. W efekcie tego procesu pojawia się zaczerwienienie skóry, tzw. rumień, a także zwiększa się podatność drobnych naczynek na pękanie. Dodatkowo, gwałtownie ogrzana skóra oddaje intensywniej wilgoć, co wzmaga jej suchość.

Niekorzystne czynniki pogodowe, których doświadczamy zimą, pogarszają wygląd skóry osób zdrowych i tych borykających się z różnymi jej schorzeniami, np. łuszczycą, AZS czy trądzikiem pospolitym i różowatym. Aby minimalizować wpływ zimowej aury na nasze ciało, dobrze jest stosować kosmetyki odpowiednie do tej pory roku.

Zimowa pielęgnacja twarzy

Cera pozbawiona odpowiedniej ilości wilgoci staje się wiotka, zaczerwieniona, sucha, mniej elastyczna – wygląda starzej. Podczas zimy wiele czynników osłabia jej barierę ochronną, oddziałując negatywnie na koloryt i kondycję skóry twarzy.

Aby temu zapobiegać, konieczne jest jej intensywne nawilżanie: od środka poprzez wypijanie około 2 litrów płynów dziennie, a także od zewnątrz przy pomocy kosmetyków. Które z nich najlepiej sprawdzą się podczas zimowej pielęgnacji cery?

Podstawą jest dobry krem do twarzy: powinien zawierać w swoim składzie dużą ilość substancji nawilżających, takich jak: masła, oleje, mocznik, gliceryna czy kwas hialuronowy. Dzięki swoim właściwościom wspierają odnowę bariery lipidowej cery, utrudniając odparowywanie wilgoci ze skóry.

Nie należy zapominać także o delikatnym oczyszczaniu twarzy, która zimą narażona jest dodatkowo na oddziaływanie smogu, oraz jej odżywianiu. Aby zadbać o zdrowy koloryt cery i przywrócić jej blask, warto stosować preparaty bogate w witaminy: A, D, E, K i C, kwasy owocowe, alantoinę, pantenol i ceramidy.

Jak dbać o skórę zimą?

Mróz, zimny wiatr czy nagłe zmiany temperatury wpływają niekorzystnie na skórę całego ciała. Podobnie jak w przypadku cery, wymaga ona uważnej pielęgnacji podczas zimy.

Kosmetykami, po które sięgamy najczęściej, zmagając się z przesuszeniem i podrażnieniami skóry, są balsamy do ciała. W okresie zimowym najlepiej wybierać preparaty bogate w substancje sprzyjające odnowie płaszcza lipidowego (np. glicerynę, kwasy tłuszczowe), łagodzące zaczerwienienia i swędzenie (np. alantoinę, aloes), a także dostarczające witamin i składników odżywczych.

W utrzymaniu właściwej kondycji skóry podczas zimy pomagają również kosmetyki delikatnie oczyszczające i złuszczające. Nie należy stosować mocnych środków myjących, ponieważ mogłyby one pogorszyć stan nadwyrężonego chłodem naskórka, oddziałując na niego ze zbyt dużą siłą. Kosmetyki odpowiednio dobrane do potrzeb skóry, które pojawiają się w okresie zimowym, zapewniają właściwy poziom jej natłuszczenia, nawilżenia i odżywienia, dzięki czemu silny wiatr, mróz czy suche powietrze nie są jej straszne.

Materiał partnera