Znajdź motywację do eksperymentowania w kuchni
Motywacja to coś, czego wielu z nas potrzebuje, aby przygotowywać smaczne i zdrowe posiłki na co dzień.
Spis treści
Z artykułu dowiesz się:
- jak odejść od standardowych przepisów,
- jak testować nowe warianty i kombinacje smaków,
- jak w oryginalny sposób testować nowe przepisy,
- jak odnaleźć na nowo motywację do gotowania?
Codzienne gotowanie to dla wielu osób nie przyjemność, a przykry obowiązek. Brak motywacji do spędzania kolejnych godzin w kuchni sprawia, że przestajemy przygotowywać potrawy dla siebie i dla swojej rodziny, bardzo chętnie sięgając po dania gotowe oraz fast foody. To natomiast nie jest obojętne ani dla naszej kieszeni, ani dla naszego zdrowia. Warto więc odnaleźć zapał do gotowania i przeprosić się z codziennym przygotowywaniem posiłków.
Czytaj także: Jednodniowy jadłospis
Odejdź od standardowych przepisów
Motywacja do gotowania zwykle pojawia się w wieku nastoletnim, kiedy chętnie uczymy się nowych rzeczy, w tym również poznajemy tajniki przygotowywania potraw. Kiedy jednak przychodzi nam we własnym zakresie się żywić, gotowanie przestaje być tak atrakcyjne, jak dotychczas. Z czasem możemy całkowicie stracić do niego zapał, sięgając po gotowe dania czy obiady na wynos. Tymczasem problemem często okazuje się nie sam brak weny, a ciekawych przepisów i pomysłów na to, jak odkrywać nowe smaki. Choć ulubione schabowe czy pomidorowa smakują doskonale, to jedzone zbyt często mogą przestać być aż tak kuszące. Na szczęście dziś mamy mnóstwo możliwości, aby gotować ciekawie i próbować tego, co zawsze chcieliśmy. Musimy jednak w pierwszej kolejności zmienić swoje myślenie, a więc odejść od standardowych, dobrze znanych przepisów. Nauczmy się wykorzystywać dobrze znane składniki w zupełnie inny sposób. Przykładowo, kotlety z piersi z kurczaka niekoniecznie muszą być podane w panierce – możemy przed smażeniem zamarynować je w mleku kokosowym i podawać z plastrem ananasa. Brzmi to nieco egzotycznie, dla niektórych może nawet niewiarygodnie, jednak szybko przekonamy się, że nowoczesne odsłony dobrze znanych nam składników i dań mogą być równie smaczne, a przede wszystkim o wiele bardziej interesujące. Otwórzmy się więc na nowe doznania, w tym również na kuchnie świata.
Testuj różne warianty i kombinacje składników
Szalone gotowanie – z tym właśnie kojarzy się wielu z nas mieszkanie ze sobą składników, które teoretycznie niezbyt do siebie pasują. Niemniej jednak okazuje się, że dzięki temu nie tylko poznamy nowe smaki, ale również doskonale będziemy się bawić w kuchni. Z czasem będziemy też coraz chętniej poszukiwać nowych przepisów, planując obiady i kolacje na cały tydzień. Ten prosty sposób sprawia, że gotowanie przestanie być przykrym obowiązkiem. Pojawia się jednak pytanie, jak łączyć ze sobą składniki, tak aby pasowały one do siebie idealnie? Otóż możliwości jest wiele, a ostatnim trendem jest łączenie słodkich i słonych dodatków, które przełamują się nawzajem. Eksperymenty w kuchni mogą więc bazować na miksowaniu ze sobą:
- buraków z kozim serem,
- schabu z gruszkami,
- dyni z chilli,
- sera feta z mandarynkami,
- sera mozzarella z imbirem,
- mięsa ze słonym karmelem.
Oczywiście, nie każdy gustuje w tego typu kombinacjach – warto więc szukać smaków, które będą odpowiadać przede wszystkim nam samym, nawet jeśli pozornie do siebie nie pasują. Zwróćmy też uwagę na nietypowe połączenia, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Dobrym przykładem będzie tutaj chociażby nasz rodzimy kotlet schabowy, który tradycyjnie podaje się z sałatką oraz ziemniakami. A gdyby tak tym razem podać go w towarzystwie buraków z rukolą oraz ryżu z sokiem z cytryny? A może do bigosu, zamiast ciężkostrawnej kiełbasy, dodamy cukinię? Nowe przepisy w naszej kuchni mogą bazować na dobrze znanych składnikach, jednak ważne, aby odpowiednio je modyfikować. Najwięcej możliwości w tym zakresie mamy wiosną oraz latem, gdy nie brakuje świeżych warzyw i owoców. Natomiast jesienią i zimą posiłkujmy się mrożonkami.
Wypróbuj nowe przepisy – nasze oryginalne propozycje
Ciekawe przepisy to prawdziwa motywacja do eksperymentowania – wbrew pozorom nie musimy szukać jej daleko. Różnego rodzaju propozycje możemy znaleźć niemal wszędzie – w programach kulinarnych, gazetkach reklamowych, w internecie. Jeśli jednak nie mamy pomysłu na obiady czy kolacje w nowoczesnych wydaniach, warto posiłkować się naszymi oryginalnymi propozycjami. Przedstawia je poniższa tabela:
Danie | Składniki | Sposób przygotowania |
Naleśniki z kaszą gryczaną, twarogiem i pieczarkami | 0,5 szklanki mąki 200 ml maślanki, 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej, jajko, cebula, 75 g kaszy gryczanej, 100 g twarogu, 100 g pieczarek | Pieczarki obieramy i podsmażamy z czosnkiem oraz cebulą. Do masy dodajemy twaróg oraz ugotowaną kaszę. Z mąki, maślanki, sody i jajka przygotowujemy ciasto naleśnikowe, które następnie smażymy na patelni. Przyprawioną zgodnie z własnymi preferencjami masą wypełniamy naleśniki. |
Pizza z patelni | 2 szklanki mąki pszennej, 0,75 szklanki wody. 3 łyżeczki oliwy z oliwek, 150 g sera mozzarella, 150 g szynki, pomidorki koktajlowe | Z mąki, wody oraz oliwy przygotowujemy ciasto, które dzielimy na 4 części. Każdą z nich smażymy na patelni w formie placków – gdy będą gotowe, nakładamy szynkę, starty ser i plasterki pomidora. |
Tarta z botwinką | opakowanie ciasta francuskiego, pęczek botwinki, 3 ząbki czosnku, 100 g sera feta, 2 łyżki oleju | Botwinkę należy umyć i pokroić na cienkie plasterki. To samo robimy z łodyżkami. Całość smażymy na oleju przez około 10 minut, dodając czosnek i ser feta. Ciasto wypełniamy farszem, zawijając po bokach. Pieczemy około 15-20 minut w 180 °C. |
Zupa z liści młodej rzodkiewki | 2 pęczki rzodkiewki, 500 ml bulionu warzywnego, por, cebula, 1 łyżki śmietany, 1 łyżka oleju winogronowego, sól i pieprz do smaku | Na patelni dusić posiekane por i cebulę, po chwili dodając listki rzodkiewki. Dodać całość do bulionu warzywnego i gotować przez chwilę. Gdy zupa ostygnie, można dodać do niej kwaśnej śmietany. |
Odnajdź na nowo motywację do gotowania dzięki naszym poradom!
Znalezienie na nowo motywacji do gotowania nie jest proste, jednak nie oznacza to, że jesteśmy skazani na żywienie się gotowymi potrawami. Wręcz przeciwnie – wystarczy tylko odrobina inspiracji, aby gotować smacznie, zdrowo i co najważniejsze – z pasją. Oto kilka porad, których warto przestrzegać, aby nie zgubić się w codziennym przygotowywaniu posiłków:
- nie gotuj z przymusu – jeśli czujesz, że nie masz czasu ani ochoty na gotowanie, odpuść. Zjedzenie raz czy dwa gotowego obiadu nie wpływa negatywnie na zdrowie, za to gotowanie na siłę może zniechęcić do eksperymentowania w kuchni,
- szukaj ciekawych przepisów,
- nie bój się eksperymentować w kuchni,
- zawsze bazuj na składnikach, które lubisz,
- nie zaczynaj od skomplikowanych przepisów,
- nie testuj nowych przepisów, gdy szykujesz dania na imprezę.
Gotowanie, wbrew pozorom, może być naprawdę przyjazne, jednak należy podejść do niego z pasją, a nie traktować jak wyzwanie. Nie możemy bać się eksperymentowania – trzeba przede wszystkim pozbyć się przeświadczenia, że to co tradycyjne, jest najlepsze. Nie musimy całkowicie rezygnować z babcinych receptur, jednak nie bójmy się ich udoskonalać czy szukać ciekawszych alternatyw (na przykład wegetariańskich), zwłaszcza jeśli czujemy, że gotowanie w zwykłej formie nie sprawia nam już większej przyjemności. Dobrze, jeśli w kuchni nie będziemy sami – zaprośmy do niej partnera, dzieci czy przyjaciół, tak aby wspólnie odkrywać nowe smaki, a tym samym czerpać z życia.
FAQ:
Jak odejść od standardowych przepisów?
Odejście od standardowych przepisów wymaga zmiany sposobu myślenia i uświadomienia sobie, że każdą recepturę można zmodyfikować. Trzeba być więc otwartym na nowe smaki i eksperymenty.
Jak nie zniechęcić się do gotowania?
Jeśli nie chcemy zniechęcić się do gotowania, powinniśmy stale szukać nowych inspiracji i przepisów. Dzięki temu możemy modyfikować nasze menu, jedząc smacznie i różnorodnie.
Jak odnaleźć na nowo pasję do gotowania?
W kuchni przede wszystkim nie może być nudno – powinniśmy stale szukać pomysłów i inspiracji, dzięki którym urozmaicimy nie tylko nasze codzienne menu, ale i prace kuchenne.