Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jakie znamy wady wzroku i jak je zniwelować?

Wada wzroku niejedno ma imię, a zaczyna dokuczać coraz większej ilości osób. Nie tylko może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, ale również stale się pogłębiać. Jest to bardzo niepokojąca prognoza, jednak da się coś z tym zrobić, abyśmy na powrót widzieli wyraźnie i nie przejmowali się regularnym poszukiwaniem okularów do czytania.

Jakie są wady wzroku?

Każdy organizm jest inny, a więc analogicznie – każda wada potrafi się różnić od siebie, jednak celem każdego okulisty jest doprowadzenie do jak najbardziej komfortowego i przyjemnego widzenia. Dlaczego przyjemnego? Ponieważ dobrane moce nie mogą być ani za słabe, ani za silne. Inaczej powodują dość duży dyskomfort w wykonywaniu obowiązków.

Możemy wyróżnić dwie wady wzroku, które występują zdecydowanie najczęściej, niezależnie od wieku:

  • Dalekowzroczność – w większości jest dziedziczna i maleje wraz z wiekiem. Pojawia się wtedy, gdy obraz pojawia się za siatkówką zamiast na niej. Najczęściej ujawnia się, jako nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Do tego dochodzi ból głowy po dłuższym czytaniu, pisaniu lub pracy w niewielkiej odległości od komputera oraz charakterystyczny ból oczu lub uczucie pieczenia. Wówczas często przepisuje się okulary do czytania, które chory musi zakładać do czynności, w których obraz może mu się rozmazać.
  • Krótkowzroczność – możemy o niej mówić, gdy w wyniku uwypuklenia rogówki i soczewki lub za długiej gałki światło ogniskuje się całkowicie przed siatkówką. A więc jest to zupełna odwrotność dalekowzroczności. Powoduje to, że obraz jest wyraźny tylko wtedy, kiedy jest blisko nas. Z daleka wszystko się rozmywa i jest niewyraźne. Krótkowzroczność jest dziedziczona, ale można ją również nabyć w wyniku częstej i wyczerpującej pracy, w której musimy skupić nasz wzrok na przedmiocie blisko nas. Nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty.
  • Astygmatyzm – zwana przez profesjonalistów niezbornością rogówkową. Należy do rodziny wad stabilnych, a więc nie pogłębia się z wiekiem. Niestety to oznacza też, że nie ustępuje samoistnie. Światło docierające do oka nie załamuje się w prawidłowy, a więc jednakowy sposób. Winowajcą tego jest nierówna krzywizna rogówki, która nie jest kulista. Najczęściej występującym objawem jest zaburzenie widzenia, jednak człowiek może doświadczyć także pieczenia oczu, bólu głowy i przemęczenia oczu.

Jak leczyć wady wzorku?

Jeśli chcesz pozbyć się dyskomfortu całkowicie, to najlepszym sposobem będą sprawdzone i profesjonalne metody usuwania wad wzroku. Dobór odpowiedniego leczenia zależy m.in. od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia i jak duże są problemy z widzeniem. Zawsze dobór leczenia dobiera się pod indywidualny stan, który ocenia specjalista.

Do metod radzenia sobie z wadą wzroku należy także korekcja, a więc okulary i soczewki kontaktowe. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ nie tylko poprawia komfort widzenia, ale także jest w stanie delikatnie opóźnić powiększanie się wady. Oko bez odpowiedniej korekcji bardzo się męczy, dlatego najlepiej jest jak najszybciej rozpocząć noszenie okularów lub soczewek.

Oprócz tego najbardziej popularna jest laserowa korekcja wzroku, która potrafi całkowicie usunąć wadę i sprawić, że człowiek będzie widział zupełnie tak, jak przed pojawieniem się nieostrości. Jest to operacja, która może być przeprowadzona wyłącznie przez specjalistów i po uprzednim zbadaniu oraz zakwalifikowaniu pacjenta.Treść sponsorowana blikpol.pl