Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Czy aspartam wspiera odchudzanie? Fakty i mity na temat słodzika

Aspartam to jeden z częściej spożywanych słodzików. Z uwagi na to, że nie dostarcza kalorii, często stanowi zamiennik cukru spożywczego. Aspartam obecny jest także w żywności dla sportowców i posiłkach mających na celu wspieranie odchudzania. Nierzadko jednak spotkać się możemy z różnymi obawami dotyczącymi spożywania aspartamu. Czy słodzik ten faktycznie pomaga schudnąć? Poznaj fakty i mity na temat aspartamu!

Aspartam – charakterystyka słodzika

Aspartam to substancja chemiczna, będąca estrem metylowym dipeptydu kwasu asparaginowego i fenyloalaniny. Jego obecność w produktach spożywczych oznacza się symbolem E951. Słodzik ten nie występuje w środowisku naturalnym i pozyskiwany jest na drodze syntezy chemicznej. Uzyskany w temperaturze pokojowej ma postać białego, krystalicznego proszku o intensywnie słodkim smaku. Co ciekawe, aspartam jest nawet 160 – 200 razy słodszy, niż klasyczny cukier spożywczy. Dzięki temu, aby uzyskać słodki smak dania bądź napoju wystarczy dodać jego niewielką ilość.

Aspartam to jeden z najlepiej przebadanych słodzików

FAKT! To prawda, aspartam spośród wszystkich powszechnie spożywanych słodzików, jest najbardziej przebadany. Z jednej strony jego powszechne wykorzystanie w produkcji żywności przetworzonej, a także słodzików stołowych, a z drugiej liczne kontrowersje, przyczyniły się do tego, że jest on obiektem licznych badań naukowych. Jeśli w wyszukiwarce google schoolar wpiszemy hasło “aspartame” otrzymamy ponad 50 tysięcy wyników. A jak wskazuje w swoim stanowisku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ocena bezpieczeństwa aspartamu została dokonana po analizie ponad 600 dostępnych badań naukowych.

Aspartam szkodzi na zdrowie

MIT! Warto wiedzieć, że aby jakikolwiek słodzik mógł być dostępny na rynku artykułów spożywczych, musi mieć potwierdzony profil bezpieczeństwa i brak jakiegokolwiek negatywnego wpływu na zdrowie i życie ludzi. W przypadku aspartamu oceny jego bezpieczeństwa dokonała EFSA, po raz ostatni w 2013 roku. Zgodnie ze wspomnianym stanowiskiem, spożycie aspartamu zgodnie z zaleceniami (na poziomie zgodnym z ADI), jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Aby dowiedzieć się więcej na temat aspartamu, zajrzyj tutaj: https://mozgi.pl/czy-aspartam-jest-szkodliwy-i-rakotworczy-79ED. Jednocześnie należy pamiętać, że nauka cały czas się rozwija. Obecnie aspartam jest uznawany za bezpieczny, ale w miarę zdobywania coraz dokładniejszych metod badawczych stanowisko to może ulec zmianie bądź zaostrzeniu. Warto śledzić najnowsze doniesienia naukowe.

Aspartam jest zalecany dla wszystkich

MIT! O ile w przypadku większości osób zdrowych spożycie aspartamu, zgodnie z obecnym poziomem wiedzy, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, o tyle jego włączenie do diety przez osoby chore zawsze powinno być skonsultowane ze specjalistą, najlepiej dietetykiem lub lekarzem. W przypadku wybranych osób np. z chorobami przewodu pokarmowego włączenie aspartamu do diety może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Co więcej, aspartam nie jest zalecany dla osób z fenyloketonurią. U tych osób, zaburzenia metaboliczne przyczyniają się do tego, że chorzy nie są w stanie prawidłowo metabolizować fenyloalaniny – związku, który powstaje podczas rozpadu aspartamu.

Aspartam wspiera odchudzanie

TO ZALEŻY! Nad tą kwestią warto pochylić się chwilę dłużej. Owszem słodziki takie jak aspartam (intensywne substancje słodzące), jako że nie dostarczają kalorii, mogą wspierać redukcję masy ciała. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że jeśli ten deficyt kaloryczny, powstały z zamiany cukru na aspartam, wypełnimy innymi produktami np. tłustymi przekąskami, to uniemożliwi to odchudzanie.

Jak wskazują eksperci, odchudzanie to nierzadko długi i wymagający proces, a jego podstawą jest mniejsza podaż energii, niż jej zużycie. Jeśli na co dzień borykamy się z nadmierną masą ciała – nadwagą bądź otyłością, włączenie słodzików w tym aspartamu, do diety może pomóc nam osiągnąć spadek na wadze. Jednocześnie należy pamiętać, że spożywanie substancji słodzących powinno być połączone z rezygnacją ze spożywania cukru. Co więcej, chcąc uzyskać trwały spadek masy ciała, konieczne jest włączenie aktywności fizycznej, a także zmiana nawyków żywieniowych ogółem. Jeśli Twoim celem jest odchudzanie, warto skonsultować się ze specjalistą, czyli dietetykiem. Ekspert wskaże Ci wszystkie aspekty, jakie należy poddać zmianie, a także jak prawidłowo przejść przez proces odchudzania.

Podsumowując, słodziki to zróżnicowana grupa substancji. Z drugiej strony również każdy z nas jest inny – różny mamy stan zdrowia, zwyczaje żywieniowe i poziom aktywności fizycznej. Zastanawiasz się co wybrać? Jaki słodzik będzie najlepszy? A może jednak cukier? Jeśli towarzyszą Ci takie wątpliwości, skonsultuj się z ekspertem – najlepiej dietetykiem lub lekarzem, który pomoże Ci podjąć decyzję. Włączając do swojej diety słodziki, śledź nowe doniesienia naukowe. Jeśli swoją wiedzę zdobywasz w Internecie, obserwuj osoby z odpowiednim wykształceniem i jedynie merytorycznych twórców. Pozwoli Ci nie tylko zachować wysoki poziom wiedzy, ale także pomoże osiągnąć wyznaczony cel, jakim jest redukcja masy ciała.

 

Bibliografia:

  • Scientific Opinion on the re-evaluation of aspartame (E 951) as a food additive. European Food Safety Authority 2013.
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r.
  • Wierzbicka. „Słodziki” – aspekty żywieniowe i zdrowotne. WSZECHNICA ŻYWIENIOWA SGGW, maj 2014.
  • Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Jak jeść, aby schudnąć? Dostęp online 10.10.2022

 

Nasz partner radzi aspartam.pl