Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Licznik rowerowy tylko dla sportowców?

Chętnie korzystasz z roweru, jednak nigdy nie mierzyłeś swoich postępów podczas jazdy? Do tej pory myślałeś, że licznik rowerowy to gadżet przeznaczony jedynie dla cyklistów, którzy jazdą na rowerze zajmują się zawodowo? Nic bardziej mylnego! Oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w ten gadżetem nawet jeżeli rowerem jeździsz wyłącznie po miejskich ścieżkach rowerowych.

Dlaczego w ogóle potrzebujesz licznika rowerowego?

Czy licznik rowerowy to zbędny dodatek podczas jazdy? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że ten niewielki i niepozorny gadżet sprawdzi się zarówno w miejskiej przestrzeni jak i na trasach poza nią. Nie jest prawdą, że z tego typu urządzeń korzystać powinni tylko profesjonaliści i zawodowi cykliści, biorący udział w sportowych zawodach.

Nowoczesne liczniki rowerowe pokazują nie tylko pokonany dystans. Są to z reguły wielofunkcyjne urządzenia, które wskazują wiele innych, przydatnych parametrów. Dzięki nim nie tylko dowiesz się, ile kilometrów przejechałeś danego dnia. Prześledzisz również swoje postępy z poprzednich przejażdżek, sprawdzisz np. tygodniowe lub miesięczne podsumowanie przebytego dystansu, sprawdzisz średnią prędkość, z jaką się poruszasz na jednośladzie czy dowiesz się, ile kilokalorii spaliłeś podczas aktywności.

Licznik rowerowy przewodowy i bezprzewodowy — czym się różnią?

Na rynku znajdziesz dwa warianty liczników rowerowych: bezprzewodowy i przewodowy. Praktyczniejszy, ale jednocześnie nieco droższy jest ten pierwszy wariant. Jest on bardziej funkcjonalny od opcji drugiej, ponieważ podczas jazdy nie ogranicza cię kabel. Dzięki temu możesz umieścić gadżet w dowolnym miejscu na rowerze, chociaż ten optymalny obszar znajduje się na kierownicy lub ramie tuż przy niej. Tak, byś mógł swobodnie sprawdzać parametry podczas jazdy.

Licznik przewodowy jest zazwyczaj nieco tańszy, jednak nie daje już takiej swobody. Przewód zawsze niesie za sobą pewnego rodzaju ograniczenie. Za jego sprawą łatwiej też np. zerwać lub uszkodzić gadżet, zahaczając o linkę. Ponadto sam montaż wymaga również większej wprawy: należy pilnować, by czujnik licznika zamontowany na kole na pewno zliczał ilość wykonanych obrotów, a co za tym idzie, pokonanych kilometrów.

Jaki licznik rowerowy wybrać?

To, jaki licznik rowerowy najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku, zależy w głównej mierze od stylu jazdy, jaki preferujesz. Jeżeli z jednośladu korzystasz wyłącznie w miejskiej przestrzeni, wystarczy ci jego podstawowa funkcja: wskazywanie przebytych kilometrów oraz tempa, w jakim pokonałeś wybraną trasę.

Na trasy bardziej wymagające, np. drogi szutrowe przyda ci się nie tylko pomiar kilometrów i tempa, w jakim je pokonałeś. Dobrze, aby licznik wskazywał także wysokość nad poziomem morza, na jakiej się znajdujesz, aby miał nadajnik GPS, pokazywał całkowity dystans wycieczki, zliczał pokonaną trasę np. w ciągu ostatniego tygodnia czy liczył ilość spalonych kalorii.

Jeżeli bierzesz udział w zawodach sportowych z rowerem lub trenujesz przy jego użyciu, przyda się również informacja o przyspieszeniu, ilości okrążeń, aktualnej prędkości oraz pomiar pulsu.

Licznik rowerowy to funkcjonalny elektroniczny gadżet, który sprawdzi się nie tylko w przypadku sportowców. Nawet jeśli z roweru korzystasz sporadycznie, dobrze mieć pod ręką ten użyteczny elektroniczny miernik pokonanych kilometrów.Artykuł partnerski dobrerowery.pl