Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak zrobić makaron z cukinii? – Oto kilka przepisów

Osoby na restrykcyjnych dietach często borykają się z problemem zamienników produktów zbożowych. Domowy makaron z cukinii jest jednym z rozwiązań. 

Artykuł prezentuje następujące metody przygotowania makaronu z cukinii:

  • przygotowanie z wąskich pasków,
  • przygotowanie z szerokich pasków,
  • przygotowanie z cukinii pokrojonej nożem,
  • przygotowanie z cukinii startej na tarce,
  • przygotowanie z pomocą spiralizera. 

Sprawdź również nasz przepis na: Makaron z batatów

Moda na dania niskokaloryczne jest wciąż żywa. To właśnie dlatego makaron z cukinii staje się coraz większym hitem wśród osób na rozmaitych dietach. Jego kaloryczność jest naprawdę znikoma, a wartości odżywcze w nim zawarte znacząco ją przewyższają. To jednak nie koniec zalet tego warzywnego makaronu. Jest on również całkowicie pozbawiony glutenu, przez co może być spożywany przez osoby chore na celiakie oraz z nietolerancją. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej potrawie? Zapraszamy do lektury!

Co to jest makaron z cukinii?

Makaron z cukinii to alternatywa dla zwykłego makaronu. Jest to po prostu cukinia pokrojona w cienkie paski, tak aby przypominała makaronowe nitki. Główną zaletą tego makaronu jest brak glutenu oraz znikoma kaloryczność. Dzięki temu jest powszechnie spożywany przez osoby chore na celiakie oraz na dietach keto i niskowęglowodanowych. 

Ten typ warzywnego makaronu jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu. Ugotowanie całości dania z jego udziałem nie przekracza zwykle kilkunastu minut. Makaron przyrządza się z umytych cukinii, najlepiej małych lub średniej wielkości. Duże egzemplarze mają zwykle zbyt dużo wody oraz pestek, co utrudni przygotowanie nitek makaronowych i zmniejszy ich ilość. 

Maraton wykonany z cukinii ma naprawdę wiele zalet. Poniższa tabela prezentuje, jak makaron z cukinii prezentuje się na tle innych popularnych makaronów.    

Typ makaronu Zalety Wady Kaloryczność suchego produktu
Makaron z cukinii Jest niskokaloryczny i lekkostrawny, a więc mogą go spożywać osoby na diecie i z wrażliwym żołądkiem. Ma dużo witamin, na przykład tych z grupy B oraz witaminę A i C. Nie zawiera glutenu. Można go przygotować w kilka minut w domu.  Potrawy z nim są niebanalne.  Nie każdemu smakuje.  Około 52 kcal 100 g
Makaron z ryżu Jest lekkostrawny.  Syci na długi czas. Nie zawiera glutenu.  Ma sporo witamin i minerałów.  Wysoka cena.  Około 364 kcal 100 g
Makaron pełnoziarnisty z pszenicy durum Ma niższy indeks glikemiczny i zawiera więcej żelaza, cynku, fosforu, potasu, miedzi, manganu, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B niż makaron ze zwykłej mąki pszennej.  Jest twardszy i ma ładniejszy kolor.  Syci na długi czas. Długie gotowanie zwiększa jego indeks glikemiczny.  Około 345 kcal w 100 g
Makaron z białej mąki Po ugotowaniu znacząco nasiąka wodą, co oznacza, że posiada niewielką liczbę kcal w 100 gramach ugotowanego produktu.  Ma wysoki indeks glikemiczny oraz małą ilość błonnika pokarmowego. Ma niewielką ilość witamin i minerałów w stosunku do makaronów z innych mąk.  370 kcal w 100 g

Jak widać, makaron z cukinii cechuje się bardzo niską kalorycznością, która jest kilkukrotnie mniejsza niż w przypadku makaronu z batatów lub standardowych makaronów mącznych. 

Jak gotować makaron z cukinii?

Makaron z cukinii można gotować, jednak jest to proces bardzo krótki. Zwykle zajmuje 2-3 minuty. Jego zaletą jest jednak brak konieczności przeprowadzania tego procesu. Można go z powodzeniem jeść na surowo, co dodatkowo sprawi, że będzie on miał więcej substancji odżywczych.

Taki makaron można również ugotować na parze. Proces zajmuje 2 do 4 minut. Najczęściej wykorzystywaną metodą gotowania makaronu z cukinii jest jednak wrzucenie go bezpośrednio do sosu. W takim przypadku wrzuca się go na 3 minuty przed końcem gotowania potrawy. 

 

Pomysły na potrawy z makaronem z cukinii

Makaron z cukinii można podawać na wiele rozmaitych sposobów oraz komponować go z przeróżnymi dodatkami. Dania z jego udziałem są niebanalne, a także cechują się niższą kalorycznością, chyba że zdecydujemy się na danie z cukinii i zwykłego makaronu.  

Makaron z cukinii można podawać z:

Możliwości jest oczywiście o wiele więcej, a kucharza ogranicza tylko wyobraźnia. Cukinia pasuje bowiem do naprawdę wielu popularnych składników, a jej łącznie może niejednokrotnie dać zaskakujące rezultaty smakowe. Sposób 1. Obierz obieraczką i pokrój nożem na wąskie paski.

Sposób 1. Obierz obieraczką i pokrój nożem na wąskie paski

Jak zrobić makaron z cukinii? Pierwszy sposób, aby go przygotować to posłużenie się zwykłą obieraczką. Ten sposób jest naprawdę łatwy, a oprócz obieraczki wymaga jeszcze zwyczajnego noża

Przygotowanie makaronu tym sposobem rozpoczynamy od obrania cukinii. Następnie obieraczką przejeżdżamy po warzywie, wykrawając w ten sposób makaron. Tak uzyskane „nitki” będą zazwyczaj zbyt szerokie. Dlatego należy je dodatkowo przekroić nożem wzdłuż na kilka części. 

Sposób 2. Obierz obieraczką i potnij nią szerokie paski

Drugim sposobem jest wykorzystanie mniejszej obieraczki lub obieraczki typu julienne. Ten sposób wymaga tylko tego narzędzia, a przygotowane tak nitki makaronowe będą cienkie, ale dość szerokie. 

Przygotowania rozpoczynamy od obrania cukinii. W następnym kroku z pomocą obieraczki wycinamy długie paski warzywa. Ważne, aby robić to zdecydowanym ruchem i obejmować ostrzem jak najmniejszą część warzywa. Dzięki temu paski będą bardzo cienkie, a także niezbyt szerokie i nie będą już wymagać dodatkowego krojenia. 

Sposób 3. Pokrój nożem w paski

Makaron z cukinii można również przygotować za pomocą zwykłego noża. Ten sposób jest najmniej efektywny, a powstałe z jego pomocą nitki będą krótkie. 

Metoda ta wymaga dokładnego obrania cukinii, którą następnie kroimy na talarki. Muszą być one dość cienkie, najlepiej o tej samej grubości. Następnie każdy talarek kroimy nożem na 5-8 pasków w zależności od wielkości cukinii. 

Sposób 4. Zetrzyj na tarce

Dość wydajnym sposobem na makaron z cukinii jest ten wykorzystujący tarkę julienne. Ta metoda pozwala na uzyskanie długich lub krótkich nitek, w zależności od sposobu ścierania warzywa. Niezależnie jednak od tego makaron przygotowany w ten sposób będzie cienki, regularny i ładniejszy, niż na przykład w przypadku metody z nożem.

Ta metoda nie wymaga obierania cukinii jeżeli decydujemy się na starcie jej w poprzek. Tak starte warzywo zapewni krótkie i cienkie nitki makaronowe. Chcąc uzyskać dłuższe nitki, należy obrać warzywo i zetrzeć je wzdłuż. 

Sposób 5. Użyj spiralizera

Danie najłatwiej jest przygotować z pomocą maszynki do makaronu z cukinii. Jednym z takich urządzeń jest spiralizer do warzyw, za pomocą którego można przygotować nie tylko makaron z cukinii, ale również z batatówmarchewki czy ogórka. Ten nowoczesny gadżet pozwala na pokrojenie cukinii w długie i cienkie paski, co sprawia, że warzywo w kształcie przypomina klasyczny makaron. Jego główną wadą jest wielkość, jednak rekompensuje to umiarkowana cena i łatwość obsługi. 

Zrobienie makaronu z cukinii z pomocą spiralizera jest banalne. Wystarczy włożyć nieobrane warzywo w odpowiedni otwór i zakręcić korbką lub nacisnąć przycisk, jeżeli spiralizer jest automatyczny. Urządzenie ma też zwykle zamienne nakładki regulujące wielkość i kształt spirali warzywnych. Dzięki temu można go wykorzystać do wielu dań, a nawet z jego pomocą stworzyć efektowne dekoracje. 

 

FAQ

Jakich narzędzi można użyć do przygotowania makaronu z cukinii?

Przygotowanie makaronu z cukinii nie wymaga specjalnych narzędzi, można go przygotować zwykłym nożem, bądź obieraczką. Dużo łatwiej jest jednak przygotować go za pomocą temperówki lub spiralizera do warzyw.

Jakie właściwości ma makaron z cukinii?

Makaron z cukinii jest bezglutenowy i niskokaloryczny. Poleca się go osobom na dietach niskowęglowodanowych, keto, bezglutenowych oraz różnorodnych dietach odchudzających. 

Ile czasu gotuje się makaron z cukinii?

Makaron z cukinii gotuje się 2-4 minuty w słonej wodzie. Można go również ugotować na parze lub bezpośrednio w przygotowywanym do niego sosie.