Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak gotować kaszę na sypko?

Wielu z nas kasza kojarzy się z dzieciństwem i na dodatek kojarzy się źle – jako rozgotowana breja o nieapetycznej barwie. Gdyby dziś ktoś spytał nas, którą konkretnie kaszę mamy na myśli, zapewne nie bylibyśmy w stanie udzielić odpowiedzi. Trudno się dziwić: nieprawidłowo ugotowana kasza traci swoje właściwości organoleptyczne – smak, zapach, kształt ziaren, ich konsystencję i kolor – stając się właśnie taką odstręczającą breją. A przecież każdą kaszę można ugotować na sypko, wydobywając całe bogactwo jej walorów smakowych i sprawić, żebyśmy pokochali ją na nowo. Z uwagi na fakt, że kasze są przebogatym źródłem walorów odżywczych, naprawdę warto to zrobić!

Na naszych stołach goszczą różne rodzaje kaszy: jęczmienna (perłowa, pęczak), z prosa (jaglana), gryczana i pszenna (bulgur, kuskus). Każdy rodzaj kaszy wymagaj innego sposobu gotowania, jedynie kuskus wystarczy tylko zalać wrzątkiem i poczekać aż „naciągnie”.

Kasza jęczmienna na sypko

W zależności od kalibru ziaren, kasze jęczmienne gotujemy w różny sposób. Pęczak to całe, nierozdrobnione ziarna jęczmienia, podczas gdy kasze sprzedawane pod nazwą perłowa, wiejska czy mazurska to ziarna o różnym stopniu rozdrobnienia. Im wyższy ów stopień, tym delikatniejszej obróbki termicznej kasza wymaga. Jednak bez względu na kaliber ziaren, przed gotowaniem każdą kaszę jęczmienną należy przepłukać pod bieżącą wodą.

obiad z kaszy pęczak, czerwonej kapusty i kurczaka

Gotowanie pęczaku na sypko

Aby ugotować szklankę pęczaku należy zagotować trzy szklanki osolonej wody z odrobiną oleju. Do gotującej się wody wsypujemy kaszę, mieszamy i czekamy aż woda ponownie zawrze. Zmniejszamy gaz i gotujemy pod przykryciem 15-20 minut bez mieszania. Wyłączamy palnik i zostawiamy pęczak na kolejne kilkanaście minut, aby wciągnął resztę wody – teraz właśnie nabiera sypkości.

Gotowanie drobnych kasz jęczmiennych na sypko

W przypadku drobnych kasz jęczmiennych do lekko osolonej wody wsypujemy kaszę w proporcji 1 porcja kaszy na 2,5 porcji wody. Jeżeli zależy nam na bardziej kleistej wersji (np. do farszu), powinniśmy zmienić proporcje na 1 porcja kaszy na 3,5 porcji wody.

Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko

Kasza gryczana powstaje z owoców gryki – rośliny z rodziny rdestowatych. W uprawie najczęściej pojawiają się dwa gatunki gryki: zwyczajna (na kaszę) i tatarka (najczęściej uprawia się ją na zieloną paszę dla zwierząt). W Polsce czasami używa się nazwy tatarka na określenie gryki zwyczajnej, a wiąże się to z faktem, że do Europy Wschodniej grykę przywieźli Tatarzy.  

Gotujemy zatem kaszę gryczaną na sypko. W niedużym garnku zagotowujemy osoloną wodę z łyżką oleju. Na wrzątek wrzucamy sypką kaszę gryczaną w proporcji 1 szklanka kaszy na 2 szklanki wody. Mieszamy aż woda ponownie się zagotuje, a następnie zmniejszamy ogień i z lekko uchyloną pokrywką gotujemy ją przez około 15 minut bez mieszania. Ostatecznie powinniśmy otrzymać sypką kaszę gryczaną, która – podobnie jak pęczak – wchłonie całą wodę.

rozsypana kasza gryczana w kształt serca

Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko

Choć kasza jaglana jest bardzo zdrowa i syta, często rezygnujemy z jej przyrządzania w obawie, że będzie gorzka. Tymczasem prawidłowa obróbka jaglanki sprawia, że goryczka znika. Jeszcze przed gotowaniem ziarna kaszy należy przepłukać bieżącą wodą. Jeśli używany zimnej, po przepłukaniu należy kaszę sparzyć wrzątkiem. Jeśli uda nam się uzyskać w kranie wodę gorącą (ok.65 stopni), wtedy kasza nadaje się już do gotowania bez przelewania wrzątkiem.

Kolejne etapy postępowania:

  • zagotowujemy lekko osoloną wodę,
  • wsypujemy do niej kaszę zachowując proporcje: 1 porcja kaszy na 2,5 porcji wody (niektórzy są zdania, że optymalna będzie proporcja: 1 szklanka kaszy na 2 i ¼ szklanki wody),
  • delikatnie mieszamy – tylko raz na początku; nie mieszamy w trakcie gotowania, bo zrobi się papka,
  • gotujemy 15-20 minut pod przykryciem na bardzo małym gazie (kasza ma sobie pykać jak rosół),
  • zdejmujemy pokrywkę i pozwalamy odparować ewentualnemu nadmiarowi wody.
biała miska z niebieskim motywem kwiatu, w której znaduje się kasza kuskus

Jesteś pewien, że poradzisz sobie z gotowaniem jaglanki? Sprawdź przepis na kaszę jaglaną z duszonymi warzywami.

Czy warto gotować kasze w woreczkach?

Kiedy bardzo nam się spieszy, sięgamy po kaszę w woreczkach. Nie warto jednak robić tego zbyt często, ponieważ w procesie gotowania kasza absorbuje z foliowych opakowań szkodliwe dla zdrowia substancje, np. Bisfenol‑A (BPA).

Wiesz już jak ugotować każdy rodzaj kaszy na sypko. Jak zapewne zauważyłeś, wcale nie jest to trudne ani czasochłonne. Jeśli wciąż wahasz się, czy gotować kasze w woreczkach, czy używać tradycyjnych sposobów, przeczytaj jeszcze artykuł jak ugotować kasze? Treść promocyjna akademiasmaku.pl