Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Co się dzieje z jedzeniem wewnątrz kuchenki mikrofalowej?

Mikrofalówka jest jednym z najczęściej występujących sprzętów kuchennych. Wiele osób obawia się jednak, że jedzenie w niej przygotowane jest niezdrowe.  

Z artykułu dowiesz się:

  • jak działa mikrofalówka,
  • jakie są zalety używania mikrofalówki,
  • jakich produktów nie można podgrzewać w mikrofalówce,
  • czy jedzenie podgrzane w mikrofalówce traci wartości odżywcze,
  • czy podgrzewanie w kuchence mikrofalowej jest szkodliwe? 

Zapoznaj się również z przepysznym przepisem na: Brownie miodowe bez pieczenia

Kuchenki mikrofalowe to urządzenia, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie i odgrzewanie potraw. Sprawia to, że codzienne przygotowywanie posiłków zajmuje mniej czasu, który może być przeznaczony na wykonywanie innych czynności. Niestety wokół kuchenek mikrofalowych narosło wiele mitów, które przestrzegają przed szkodliwym wpływem fal emitowanych przez urządzenia. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Wyjaśniamy jak naprawdę działa mikrofalówka i co dzieje się w jej wnętrzu.   

W jaki sposób działa mikrofalówka?

Wiele osób błędnie zakłada, że mikrofalówka wydziela ciepło i w ten sposób podgrzewa umieszczone w niej potrawy. To nieprawda, a zasada działania mikrofalówki nie ma nic wspólnego z emitowaniem ciepła. W rzeczywistości urządzenie pobiera prąd z gniazdka elektrycznego i zamienia ją w promieniowanie elektromagnetyczne. Ono z kolei wnika w potrawę i wprawa w drgania rotacyjna znajdujące się w niej cząsteczki wody. To właśnie ich drgania sprawiają, że wydziela się ciepło, które następnie rozchodzi się w podgrzewanym jedzeniu. 

Jaki element mikrofalówki jest odpowiedzialny za jej działanie? Najważniejszą częścią jest magnetron, który odpowiedzialny jest za zmianę prądu stałego w fale elektromagnetyczne. Ten element poprzedzony jest transformatorem, który zmienia napięcie. Nie mniej istotny jest falowód umożliwiający przewodzenie fal w miejsce docelowe. Każda kuchenka wyposażona jest również w siatkę zapobiegającą wydostawaniu się mikrofali z urządzenia oraz obrotowy talerz. Ten drugi pozwala na równomierne podgrzewanie potrawy, chociaż w nowoczesnych modelach jest on już zbędny. Szczegółowa budowa mikrofalówki jest oczywiście nieco bardziej skomplikowana, jednak powyższe informacje w zupełności opisują podstawową zasadę działania urządzenia. 

Kuchenki mikrofalowe ponadto cechuje możliwość regulacji mocy. Ogólnie rzecz biorąc, im jest ona wyższa, tym więcej mikrofal emituje urządzenie. To sprawia, że potrawa podgrzewa się szybciej. Ma to znaczenie w przypadku ograniczonej ilości czasu, ale również do prawidłowego przygotowania potraw. Na przykład do upieczenia brownie z bananami potrzebna jest jak najwyższa moc mikrofalówki. 

Zalety z korzystania z mikrofalówki

Podstawową zaletą korzystania z mikrofalówki jest szybkość przygotowywania w niej potraw. Nawet najprostsze urządzenia pozwalają w kilka chwil podgrzać przygotowany wcześniej posiłek lub upiec szybkie ciasto z mikrofalówki, na przykład jabłecznik bez pieczenia. Bardziej zaawansowane kuchenki mogą jednak o wiele więcej. Wiele z nich posiada funkcje smażeniapieczenia i grillowania. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne w małych kuchniach, w których nie mieszczą się różnorodne sprzęty kuchenne. 

Inną zaletą mikrofalówki jest łatwość jej obsługi. Urządzenie jest niezwykle intuicyjne, dzięki czemu może być obsługiwane przez osoby starsze, a nawet dzieci. Dodatkowo nowoczesne kuchenki pobierają naprawdę niewiele prądu, co w połączeniu z krótkim okresem przygotowywania potraw w znacznym stopniu obniża rachunki za energię elektryczną

Największe zalety podgrzewania potrwa w mikrofalówce:

  • szybkość procesu podgrzewania i przygotowywania potraw,
  • łatwa obsługa,
  • energooszczędność,
  • wiele możliwych funkcji w jednym urządzeniu.  

Czego nie można podgrzewać w kuchence mikrofalowej?

Istnieje kilka rodzajów jedzenia, którego nie powinno się podgrzewać w mikrofali. Są to jajkawinogrona i suszone owoce, które mogą wybuchnąć w środku. W kuchence nie poleca się również umieszczania innych owoców oraz ostrych papryczek, ponieważ mogą one wydzielać substancje działające drażniąco na układ pokarmowy. Raczej należ unikać też podgrzewania grzybów oraz ryżu

Jeżeli jednak doszło już do wybuchu jedzenia, a urządzenie jest nadal sprawne, należy je doprowadzić do stanu początkowego. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Najlepiej posłużyć się w tym celu wodą z octem. Wystarczy wlać ją do miseczki i umieścić na kilkanaście sekund w mikrofali ustawionej na największą moc. 

Do mikrofalówki nie powinno wkładać się również wielu rodzajów naczyń i przedmiotów. Ich spis znajduje się w tabeli poniżej. 

PrzedmiotMożliwe zagrożenieAlternatywy
Plastikowe naczynia bez oznaczenia o możliwości umieszczenia w mikrofaliStopienie plastiku, przeniknięcie do jedzenia szkodliwych substancji. Naczynia plastikowe przeznaczone do mikrofali.
Metalowe przedmiotyIskrzenie, możliwość wywołania pożaru. Brak. W żadnym wypadku nie można umieszczać metalu w mikrofalówce.
Folia aluminiowaMożliwość wywołania pożaru. Folia przystosowana do mikrofali.
StyropianStopienie się pojemnika. Pojemniki szklane lub z odpowiedniego plastiku.
Zwykły papierPapier może uwalniać toksyczne substancje lub się zapalić. Papier przeznaczony do mikrofali. 
Szczelne pojemnikiWybuch pokrywki lub całego pojemnika. Pojemniki z dostępem powietrza lub zakryte specjalną folią do mikrofalówki z dziurami. 

Co zatem można wkładać do mikrofali? Przedmioty wykonane z przezroczystegogrubego szkłaceramiki i porcelany. W sprzedaży są również pojemniki plastikowe przeznaczone do mikrofali oraz niewoskowany i jednobarwny papier bez żadnych wzorów. 

Czy jedzenie podgrzewane w mikrofalówce traci wartości odżywcze?

Jednym z głównych zarzutów w stosunku do mikrofalówek, jest przekonanie, że podczas podgrzewania jedzenia traci ono swoje właściwości odżywcze. To zdecydowanie nieprawda, a przynajmniej nie całkowicie. Faktem bowiem jest, że podczas oddziaływania wysokich temperatur na potrawy tracą one minerały i witaminy. Dzieje się tak jednak w przypadku każdej metody obróbki termicznej, a im jest on dłuższa, tym więcej substancji odżywczych traci potrawa.

Kuchenki mikrofalowe, dzięki krótkiemu czasowi podgrzewania, zdecydowanie minimalizują straty pożądanych substancji. Przygotowanie w nich potraw zajmuje zwykle zaledwie kilkadziesiąt sekund, jak w przypadku wielu smakowitych deserówCałkowita wartość odżywcza potrawy jest więc zależna od użytych składników i ich jakości. 

Czy podgrzewane w mikrofali jedzenie może być szkodliwe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy mikrofalówka jest szkodliwa? Istnieje wiele mitów na ten temat. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest ten o wywoływaniu raka przez mikrofale. Mit spowodowany jest skojarzeniem z promieniowaniem rentgenowskim lub tym wykorzystywanym w reaktorach atomowych. Fale wykorzystywane w mikrofalówkach nie mają jednak z nimi nic wspólnego. Są to fale niejonizujące, a więc takie, które nie mają żadnego wpływu na organizm. 

Szkodliwość mikrofalówki jest więc niemożliwa, a nawet jeśli mikrofale byłyby zdolne do uszkodzenia komórek ludzkiego ciała, to nie byłyby w stanie tego zrobić. Zapewnia to specjalna osłona znajdująca się w mikrofali, która nie pozwala im wydostać się na zewnątrz. Ich natura nie umożliwia im również na powodowanie zmian w jedzeniu.

Nie trzeba się więc obawiać szkodliwości jedzenia podgrzanego w mikrofali. Właściwości zdrowotne takich posiłków wynikają głównie z nich samych. Jeżeli do mikrofali włożymy zdrowe jedzenie, to po jego wyjęciu będzie ono nadal zdrowe, jak na przykład pyszne ciasto macha.  

FAQ

W jaki sposób działa mikrofalówka?

Mikrofalówka działa na podstawie fal elektromagnetycznych, które wprawiają w ruch cząsteczki wody zawarte w jedzeniu. W efekcie tych drgań wytwarza się ciepło, podgrzewające całą potrawę.  

Jakich potraw nie wolno odgrzewać za pomocą mikrofalówki?

W standardowej kuchence mikrofalowej niewskazane jest przygotowanie surowego mięsa, które z dużym prawdopodobieństwem nie ugotuje się całkowicie. Przez wzgląd na ryzyko wybuchu nie można też podgrzewać w niej jajek w skorupce i winogron. 

Czy podgrzewane w mikrofali jedzenie może być szkodliwe?

Podgrzewanie produktów w kuchence mikrofalowej nie pogarsza jakości potraw i nie sprawia, że stają się one szkodliwe. Promieniowanie mikrofalowe w żaden sposób nie wpływa również na napromieniowanie potraw, a tym samym nie powoduje raka.