Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak radzić sobie ze stresem? 6-tygodniowy program MindSpace z aplikacją Welbi

Ostatnie 2 lata nie były dla nas łaskawe. Liczne ograniczenia pandemiczne i spowodowana nimi niestabilność gospodarcza, a teraz jeszcze wojna za naszą wschodnią granicą, odbijają się na codzienności. Bezsenność, depresja i stany lękowe na stałe wpisały się w tematy publicznych oraz prywatnych rozmów.

Dzisiaj mam dla Was podpowiedź jak radzić sobie ze stresem. Z pomocą rusza 6-tygodniowy program MindSpace w darmowej aplikacji Welbi.

Dobry i zły stres

Czym jest stres?

To reakcja organizmu na bodźce zewnętrze, która prowadzi do zachwiania równowagi wewnętrznej.

Krótkotrwały stres działa na nas mobilizująco. To ten długotrwały jest niebezpieczny dla zdrowia.

Powodów przewlekłego oraz nadmiernego stresu należy szukać m.in. w:

 • chorobie lub śmierci bliskiej osoby,
 • zmianach:
  • pracy,
  • stanowiska pracy,
  • szkoły,
  • miejsca zamieszkania,
 • konfliktach w rodzinie lub w miejscu pracy,
 • procesie rozwodowym, ale i w trakcie przygotowań do ślubu,,
 • zachwianiu równowagi między pracą a odpoczynkiem,
 • przewlekłych chorobach,
 • a także w zanieczyszczonym powietrzu oraz pożywieniu.

Niestety długotrwały stres jest powodem wielu problemów zdrowotnych m.in.:

 • bezsenności,
 • napięcia mięśni a przez to bóli mięśni,
 • bóli głowy,
 • zaburzeń tętna oraz oddychania,
 • stanów lekowych ,
 • depresji.

Tak jak dbacie o swoje ciała – ćwicząc, odżywiając się zdrowo – tak samo zadbajcie o swoją równowagę psychiczną.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

O ile powody stresu dla wielu ludzi mogą być podobne, o tyle radzenie sobie ze stresem jest już naszą indywidualną sprawą. Zależną od wielu czynników, m.in. od:

 • ilości wolnego czasu,
 • poziomu determinacji w dążeniu do zmiany na lepsze.

Jedni stres rozładowują podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych, dla innych najbardziej skuteczna będzie “izolacja” od bodźców zewnętrznych, np. wyjazd na wieś i spędzenie czasu bliżej natury. Z własnego doświadczenia mogę Wam poradzić – nie zwlekajcie z działaniem.

Na bieżąco reagujcie na pojawiające się oznaki stresu (np. utratę apetytu, problemy ze snem, nadmierne zmęczenie, poddenerwowanie). Jeżeli będziecie czekać za długo, to napięcie przerodzi się w stany lękowe, a nawet w depresję. Wyjście z takiej sytuacji będzie wymagało pomocy lekarzy.

W zwalczaniu stresu najważniejsza jest systematyczność

Nie musicie od razu zapisywać się na cotygodniowe zajęcia jogi czy treningi uważności (mindfulness). Kilka minut dziennie poświęcone na ulubioną technikę walki ze stresem wystarczy. W nabraniu wprawy pomocna będzie darmowa aplikacja Welbi.

.

Wyzwania programu MindSpace w aplikacji Welbi

Welbi to jedno miejsce do kompleksowego zarządzania zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Po wprowadzeniu do aplikacji kilku danych o sobie (na temat wieku, wagi, wzrostu, płci) oraz opcjonalnie podłączeniu smartwatcha, możecie monitorować czas codziennej aktywności i snu, tętno, wagę, a także nastrój. To, co dla mnie jest ciekawe to:

 • jedno centrum zarządzania moim zdrowiem,
 • monitoring stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej,
 • codzienne wyzwania i porady podsuwane przez aplikację, które pomagają mi w utrzymaniu motywacji i systematyczności w walce ze stresem.
Aplikacja Welbi

Ostatnio przeczytam w Welbi, że regularne czytanie książek stymuluje mózg w kierunku nauki, ale również działa relaksująco. Czytanie pomaga w szybszym zasypianiu wieczorem. Dla mnie to również remedium na nocne burze myśli – jak tylko przebudzę się w nocy (co często mi się zdarza) dwie strony książki przeważnie wystarczają, by ponownie zasnąć.

Program MindSpace – czas start

6-tygodniowy program MindSpace znajdziemy w aplikacji Welbi w sekcji „Wyzwania”. Z jego pomocą możemy budować zdrowe nawyki i dbać o stan umysłu. Ćwiczenia oddechowe powiązane z aktywnością fizyczną oraz pracą nad pozytywnym myśleniem mają za zadanie przeciwdziałać negatywnym skutkom stresu.

To program nie tylko dla początkujących. Pomimo świadomego wykorzystania technik relaksacyjnych zdarzają mi się okresy intensywnej pracy, w czasie których zapominam o relaksie. Sama z chęcią przystąpiłam do tego programu.

1 tydzień: Ćwicz głęboki oddech 

Napady lękowe i nerwowe sytuacje często powodują nierównomierny, spłycony oddech i duszności. Organizm jest gorzej natleniony, więc nie funkcjonuje prawidłowo. Z tego powodu tak ważna jest nauka głębokiego i świadomego oddychania. Pomaga zrelaksować całe ciało, zredukować stres i kontrolować emocje. Usprawnia też pracę klatki piersiowej i poprawia postawę ciała.

Program MindSpace - 1 tydzień

2 tydzień: Zwiększ aktywność fizyczną

Nie ma tu znaczenia intensywność ruchu, ale jego regularność. Codzienny 30-minutowy spacer ma korzystniejszy wpływ na nasze zdrowie niż dwa godzinne treningi na siłowni tygodniowo. Ruch wspiera nie tylko naszą kondycję fizyczną, ale też koncentrację i pracę mózgu. Podczas ćwiczeń wytwarzane są tzw. “hormony szczęścia”, które wprawiają nas w dobry nastrój i dodają energii.

3 tydzień: Buduj pozytywne nastawienie 

Warto codziennie dziękować za dobro, które nas otacza. Ja od startu pandemii praktykuję to codzienne – jestem wdzięczna za smaczne jedzenie, wygodne łóżko, przyjaciół, rodzinę. Gorąco polecam technikę świadomego skupiania się na tym, co dobre. Delektowanie się tymi doświadczeniami pozwala odzyskać pozytywne spojrzenie na świat.

4 tydzień: Uspokój swój umysł 

Medytacja uznawana jest za skuteczną metodę walki ze stresem. Zmniejsza uczucie niepokoju, oczyszcza umysł i poprawia jakość snu. Warto ją stosować wieczorem (szczególnie, jeśli borykamy się z zaburzeniami snu), by osiągnąć stan wyciszenia i rozluźnienia. Może i ja się do niej przekonam?

Aplikacja Welbi - medytacja

5 tydzień: Przeformułuj swoje uczucia

Jeden z bardziej angażujących tygodni w całym programie skupia się na przeprogramowaniu wzorców postrzegania różnych stresujących sytuacji. Potraktujcie zawarte w nim porady jako inspirację – by spojrzeć na swoje myśli i uczucia z nowej perspektywy. Przeformułowanie uczuć to długa droga, którą jednak warto rozpocząć jak najszybciej.

6 tydzień: Odzyskaj skupienie 

Ostatni tydzień to trening uważności, polegający na koncentrowaniu uwagi na występujących w danym momencie bodźcach wewnętrznych i zewnętrznych. Analiza rzeczywistości wszystkimi zmysłami – wzrokiem, dotykiem, węchem, smakiem i słuchem – pomaga odprężyć się i wyciszyć. Skupić na tym, co jest tu i teraz.

Główną zaletą aplikacji jest fakt, że pomaga zachować systematyczność, która jest kluczowa w dbaniu o swoje dobre samopoczucie. Codzienna dawka ćwiczeń relaksacyjnych i praktycznej wiedzy wspiera budowanie zdrowych nawyków.

A to właśnie nawyki rządzą naszą codziennością 😊.

UWAGA na koniec

Żadna aplikacja nie zastąpi profesjonalnej porady, diagnozy ani specjalistycznego leczenia. Jeśli chorujecie albo macie przewlekłe problemy ze zdrowiem, koniecznie umówicie się na wizytę u specjalisty.

Partnerem tego artykułu jest Welbi.

Zdjęcia umieszczone w tym artykule zostały udostępnione przez partnera.