Azjatyckie makarony warte spróbowania
W tym zestawieniu znajdziecie opis 10 azjatyckich makaronów oraz przykłady wielu dań, w których się sprawdzają. Te bezglutenowe jak ryżowy i sojowy a także pszenne chow mein, mie, ramen oraz udon.
Spis treści
Azjatyckie makarony
Kuchnia azjatycka obfituje w dania z makaronami. Są one głównym składnikiem popularnych zup ramen i pho czy dań z woka takich jak tajski Pad Thai. Cienkie, grube, sprężyste, nasączone sosami makarony są gotowane, smażone, prażone tak aby stanowić pożywną bazę dania. Ich różnorakość sprawia, że nigdy się nie nudzą.
W dodatku wspomniane makarony często pojawiają się w filmach azjatyckich, zwłaszcza takich reżyserów jak Wong Kar-Wai czy John Woo.
1. Makaron ryżowy
Ryżowy makaron jest prawdopodobnie najbardziej popularnym azjatyckim makaronem na świecie. Występuje w przeróżnych rozmiarach (grubościach) – od cieniutkich niteczek (Vermicelli) do grubych wstążek (nawet 1 cm) oraz klusek (popularnych w kuchni koreańskiej tteokbokki). O tych ostatnich przeczytacie w dalszej części tego artykułu.
Wybieram makaron ryżowy do dań z sosem sojowym, orzechowym, z warzywami. Jego wielką zaletą jest to, że nie trzeba go gotować. Wystarczy zalać wrzątkiem i poczekać aż zmięknie. Kiedy zależy mi na czasie to zagotowuję makaron – w ten sposób szybciej mięknie.
Makaron ryżowy wstążki – z grzybami
Składniki na 1 porcję
- 200 g makaronu – waga dla suchego produktu
- 3 grzyby shiitake – suszonych lub surowych. Suszone należy zalać wrzątkiem na około 15 minut
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka oleju rzepakowego – rafinowanego
- garść liści szpinaku baby
- 3 łyżki grzybowego sosu sojowego
- około 50 ml wody
- 1/5 łyżki ostrego azjatyckiego sosu np. Sriracha
- sok wyciśnięty z połówki cytryny
- 1 łyżeczka nasion sezamu
Przygotowanie
- Makaron zalejcie wrzącą wodą i pozostawcie pod przykryciem na około 5 min dłużej niż opisano na opakowaniu. Jak już zmięknie to odcedźcie go
- Na patelni, na oleju rzepakowym, podsmażcie czosnek i grzyby pokrojone w plasterki
- Jak tylko czosnek się przyrumieni wrzućcie na patelnię liście szpinaku i wlejcie wodę, ostry sos oraz sos sojowy. Przykryjcie patelnię pokrywką
- Poczekajcie aż liście szpinaku zmiękną. Wtedy wrzućcie na patelnię przygotowany wcześniej makaron ryżowy. Skropcie wszystko sokiem z cytryny i dokładnie wymieszajcie. Przed podaniem posypcie makaron nasionami sezamu.
Vermicelli – makaron ryżowy nitki
Cieniutki makaron ryżowy (Vermicelli) sprawdza się jako dodatek do zup. Ja wykorzystuję go również jako wypełniacz do spring rolls. Tu podrzucam link do tych kolorowych rolek z brzoskwiniami.
2. Makaron sojowy (fasola mung)
Makaron sojowy to tak na prawdę makaron z fasolki mung. Po ugotowaniu jest szklisty, prawie przezroczysty. W strukturze sprężysty i łatwy w gryzieniu. Doskonale nadaje się do potraw z woka. Ja jadam go w towarzystwie smażonych warzyw polanych sosem sojowym i ostrym sosem Sriracha. To jest takie proste i bardzo smaczne. Propozycje składników nie są tu istotne.
3. Makaron gryczany (soba)
Ten makaron w składzie ma grykę ale i pszenicę więc nie można go zaliczyć do bezglutenowych. W smaku jest wyraźny a w konsystencji sprężysty. Idealnie pasuje do orzechowych sosów i warzyw. Dobrze smakuje podany na ciepło a także jedzony na zimno. Na moim blogu znajdziecie kilka przepisów z sobą. Poniżej podaję te najbardziej popularne.
Makaron soba z sezamowym sosem (link).
Soba ze smażonymi warzywami (link).
4. Makaron z konopi
W wyglądzie i konsystencji przypomina makaron sojowy (z fasolki mung) oraz ten ze słodkich ziemniaków. Makaron z konopi nie zawiera glutenu. Wymaga dłuższego gotowania niż ryżowy czy soba. Chłonie dużo wody i tym samym sosów – warto o tym pamiętać.
Składniki na 1 porcję z tofu
- 200 g makaronu – waga dla suchego produktu
- około 50 g białego tofu
- 1 łyżeczka suszonych glonów wakame
- 2 łyżki jasnego sosu sojowego
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
- około 30-40 ml zimnej wody – do sosu
- 1 łyżka słodko – ostrego sosu azjatyckiego
- pół łyżeczki nasion sezamu – czarnych
Przygotowanie
- W miseczce wymieszajcie sos sojowy, olej sezamowy, wodę oraz ostry sos. Wrzućcie do nich pokrojone w kostkę tofu – niech się trochę pomoczy
- Makaron ugotujcie zgodnie z opisem na opakowaniu
- Glony wakame zalejcie zimną wodą i poczekajcie aż nabiorą objętości
- Przełóżcie makaron do miski, zalejcie sosem z tofu, dodajcie wakame i a końcu posypcie wszystko nasionami sezamu. Mniam mlask.
5. Makaron ze słodkich ziemniaków
Bezglutenowy, po ugotowaniu sprężysty, makaron ze słodkich ziemniaków doskonale wchłania wodę i sosy, przejmując smak tych ostatnich. Preferuję go w daniach smażonych. Poniżej podaję nowy przepis z jego wykorzystaniem a dalej linki do wcześniejszych przepisów.
Makaron ze strączkami i jarmużem
Składniki na 1 porcję
- około 70-80 g makaronu ze słodkich ziemniaków – waga dla suchego produktu
- 1/4 opakowania mrożonej, żółtej fasolki
- około 30 g ugotowanej ciecierzycy
- garść liści jarmużu
- 2 ząbki czosnku
- 1-2 grzyby shiitake – suszone lub surowe
- 2 łyżki ciemnego sosu sojowego
- 1 łyżka oleju rzepakowego – do smażenia
- pół łyżeczki ostrego sosu np. Sriracha
- około 50 ml zimnej wody – do sosu
- 1 łyżka oleju sezamowego – do sosu
Przygotowanie
- Makaron ugotujcie zgodnie z opisem na opakowaniu
- Fasolkę ugotujcie, ciecierzycę też. Chyba, że używacie ciecierzycy z puszki
- Na patelni podsmażcie czosnek z grzybami pokrojonymi w plasterki
- Jak grzyby i czosnek się zarumienią od razu dodajcie do nich wodę, sos sezamowy, ostry sos – dokładnie wymieszajcie i wrzućcie jarmuż
- Jak zmięknie wrzućcie ugotowany makaron, fasolkę i ciecierzycę
- Wymieszajcie wszystko i podajcie na stół
Przepis na makaron ze słodkich ziemniaków z kimchi
Koreańskie danie Japchae
Tu podaję link do przepisu
Makaronów ze słodkich ziemniaków szukajcie w Internecie.
6. Makaron chow mein
Pszenny makaron chow mein jest sprężysty po ugotowaniu. Doskonale smakuje jako dodatek do zup (jadam go nawet z naszą polską pomidorówką), dań z woka a także podany na zimno w sałatce. Poniżej podaję linki do moich dwóch ulubionych przepisów z makaronem chow mein.
Makaron chow mein z tofu (link)
Makaron chow mein ze szparagami (link)
7. Makaron mie
Ten pszenny makaron to cieńszy odpowiednik chow mein. Warto gotować go al dente i jeść z zupami, warzywami z woka oraz w sałatce. Ja upodobałam go sobie jak bazę do sałatek ze strączkami i surowymi warzywami. Proporcje i składniki w takich sałatkach są dowolne – co mam pod ręką ląduje w misce skropione sokiem z cytryny i polane oleje sezamowym oraz sosem sojowym.
8. Kluski ryżowe na tteokbokki
Ryżowe kluski to mój absolutny faworyt początku 2021 roku. Jadam go kilka razy w miesiącu w wersji łagodnej lub bardzo pikantnej.
Oto pikantna wersja ryżowych klusek tteokbokki
Łagodna wersja tteokbokki z warzywami (link)
Ryżowe kluski na tteokbokki znajdziecie w sklepach internetowych.
9. Udon
Ostatnio unikam objadania się pszenicą. Dlatego jak mam ochotę na makaron udon to zamawiam go z dostawą do domu. Ten na zdjęciu, smażony z warzywami, zamówiłam w Pho Viet w Warszawie.
10. Ramen
Nie podjęłam się jeszcze gotowania zupy ramen w domu. Obłędnie smaczne, wegańskie rameny jadałam w warszawskich barach i restauracjach. Tu znajdziecie polecane przeze mnie miejscówki (lista z 2020 roku).
Już na zakończenie
Tu znajdziecie dwie długie listy przepisów z użyciem bezglutenowych makaronów (link do części 1 oraz link do części 2). Prym wiodą tu azjatyckie makarony.
Dajcie znać na FB czy jadacie makarony i jeżeli tak to jakie.