Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

8 książek, które musisz przeczytać aby zacząć jeść świadomie

O niektórych książkach z tej listy pisałam już wcześniej. Kilka pojawia się na blogu po raz pierwszy. Wszystkie one wywarły olbrzymi wpływ na moje postrzeganie żywności i tym samym na mój aktualny sposób żywienia.  Tobie też je polecam. Przeczytaj je i zacznij jeść świadomie.

Uważam, że każdy, bez względu na to czy jada mięso czy wyłącznie rośliny, powinien zapoznać się z tymi tytułami. Nie namawiam Cię tutaj do przejścia na wegetarianizm czy weganizm. Ze swoim życiem i zdrowiem zrobisz co zechcesz. Ale zrób to świadomie.

.

Zacznij jeść świadomie 

Nowoczesne Zasady Odżywiania, T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell II

Tę pozycję polecam każdemu, kto dba o to czym się odżywia (nie tylko o to co je) i chce poszerzyć swoją wiedzę o wpływie żywności na zdrowie – w tym białek, tłuszczów, węglowodanów.  Dowiesz się tutaj o tym, jak przez lata zmieniało się naukowe podejście do żywienia w krajach rozwiniętych i jak bardzo naukowcy wpłynęli na nasz zdrowie/ choroby.

Przeczytasz tu między innymi o badaniu chińskim – najdłuższym i najbardziej obszernym badaniu wpływu żywienia na zdrowie ludzi i szerzące się powszechnie choroby cywilizacyjne, w tym raka. Niektóre wyniki badań są szokujące i dziwi mnie, że nie mówi się o nich publicznie. Znane są już od ponad 20 lat.

.

Ukryta Prawda, T. Colin Campbell, Howard Jacobson

W kolejnej książce profesora T. Colin Campbella jest już bardziej ostro. Przeczytasz tu o wpływie przemysłu spożywczego i farmaceutycznego na współczesne żywienie. A co gorsze – na badania naukowe oraz na „ustanawianie” krajowych norm żywienia. Korzystają z nich później producenci żywności, firmy cateringowe, producenci suplementów diety. W USA dofinansowywane jest żywienie np. w szpitalach, szkołach, przedszkolach oraz „kartki” dla najuboższych właśnie na podstawie takich norm. Autor przytacza sytuację w USA, choć wspomina również o WHO.

Nawet jeżeli nie zgadzasz się z tezami na temat prozdrowotnego wpływu diety roślinnej i nisko przetworzonej żywności to miej świadomość tego, co się dzieje z Twoją żywnością zanim i po tym jak włożysz ją do ust. Zacznij jeść świadomie.

.

Niskowęglowodanowe oszustwo, T. Colin Campbell, Howard Jacobson 

To trzecia, najkrótsza książka T. Colin Campbella. W tej broszurze (pierwsze 82 stron to książka – reszta to promocja innych tytułów) autor obala argumenty propagatorów diet wysokobiałkowych i wysoko tłuszczowych jako szkodliwych dla zdrowia. Polecam ją szczególnie zwolennikom diety paleo.

Potraktuj proszę tą pozycję jako uzupełnienie do pozostałych książek Campbella.

.

Farmegedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa. Philip Lymbery, Isabel Oakeshott 

Philip Lymbery, prezes organizacji działającej na rzecz dobrostanu zwierząt na świecie Compassion in World Farming, przemierzył Ziemię wzdłuż i wszerz sprawdzając jak traktowane są zwierzęta hodowlane na różnych kontynentach. Wnioski nie są dobre. Mam nadzieję, że masz już świadomość tego jak produkowane jest obecnie mięso i jaki (ta produkcja) ma wpływ na zdrowie ludzi, środowisko naturalne, zasoby wody, ryb, roślin uprawnych i samych zwierząt. Jeżeli jeszcze nie dotarły do Ciebie te informacje to najwyższy czas zapoznać się z nimi.

Tylko ostrzegam – po przeczytaniu tej książki prawdopodobnie przestaniesz jeść mięso. Ale to Ci wyjdzie tylko na zdrowie.

.

Zjadanie zwierząt, Jonathan Safran Foer

Jeżeli nie masz jeszcze dosyć informacji przedstawionych w Farmagedonie to bierz się za Zjadanie zwierząt. Tylko z jedną różnicą – nie znajdziesz tu nawoływania do przejścia na weganizm. Ta książka w rzeczowy sposób przedstawia przemysłową hodowlę zwierząt ale i głos farmerów. Jeżeli po niej wciąż będziesz jadła mięso to bądź pewna – będziesz to robiła z pełną świadomością skąd pochodzi i jak się znalazło na Twoim talerzu.

.

Głosy rewolucji żywnościowej, John Robbins, Ocean Robbins

To lista wywiadów z lekarzami, naukowcami, aktywistami, którzy wypowiadają się na temat wpływu żywności na nasze zdrowie, środowisko, otoczenie. W tej książce przeczytasz o GMO, przetworzonej żywności, chorobach, zwierzętach hodowlanych, głodzie na świecie.

Po tej lekturze będziesz bardziej świadomie kupowała żywność.

jesteś dokładnie tym co jesz a to co jesz ma wpływ na całe Twoje otoczenie

.

Jeść przyzwoicie, Karen Duve 

Dawno się tak nie uśmiałam choć temat jest poważny. Autorka, na co dzień mieszkająca w Niemczech, z dużym poczuciem humoru opisuje swoje zmagania z odstawianiem mięsa i produktów wysoko przetworzonych (w tym litra Coli wypijanej każdego dnia) na rzecz diet, które testowała na sobie przez 12 miesięcy.

Rok rozpoczęła od przestawienia się na produkty wyłącznie bio, potem przeszła na dietę wegetariańską, następnie wegańską a na końcu frutariańską. Każdą zmianę żywienia opatrzyła informacjami na temat dostępności produktów ale jak również szczegółową analizą zmian w podejściu do jedzenia zwierząt.

.

Jedz inaczej, Leanne Cooper

A na koniec zostawiłam Ci bardzo ciekawy poradnik o nawykach, żywności, żywieniu, emocjach, marketing czyli wszystkim tym, co popycha Cię do jedzenia. Autorka wyjaśnia w nim:

  • jakimi mechanizmami kierujemy się podczas jedzenia
  • co i kto wpływa na nasze wybory
  • jak możemy zmienić nawyki żywieniowe

W książce znajdziesz nie tylko ciekawą wiedzę ale i zestaw ćwiczeń. Jeżeli z jakiś powodów chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe to koniecznie przeczytaj tą pozycję i zacznij jeść świadomie.

.

.

PS

Podziel się proszę w komentarzach opinią o tych książkach. A może możesz mi polecić inne tytuły warte przeczytania?

4 Komentarzy w dyskusji
“8 książek, które musisz przeczytać aby zacząć jeść świadomie”
  • Bardzo dziekuje za ten post. Chetnie siegne po wskazane pozycje, niektorych nie znalam 🙂 Dodalabym od siebie, byc moze ewidentne, ale wart wspomnienia „Glod” i 3Zamien chemie na jedzenie” . Przy okazji – bardzo fajny blog! Gratuluje. Ciesze sie, ze tu trafilam,
    Pozdrawiam serdecznie

    Anna

  • Wow! Nie przeczytałam jeszcze żadnej z tych książek, a czytam sporo. Polecam „Jak nie umrzeć przedwcześnie” Michaela Gregera. Jest tez sporo wartościowych dokumentów o żywieniu, które mogę polecić.