10 przepisów na domowe mleko roślinne
Od kiedy odkryłam jak bardzo proste jest samodzielne przygotowanie mleka roślinnego, przestałam kupować gotowce. Jak tylko nachodzi mnie ochota na mleko roślinne zalewam na noc orzechy, płatki lub nasiona i rano w 10 minut mam gotowy napój. Tak – to jest aż takie proste, że trudno w to uwierzyć. A zyskujecie mleko roślinne bez cukru, konserwantów i innych chemicznych dodatków.
Spis treści
Mleko roślinne – ogólne zasady
W każdym przepisie proporcje składników suchych do wody są identyczne:
- 1 szklanka suchego – wyjatkiem będzie mleko ryżowe
- 3 szklanki wody
A suchą bazą do mleka mogą być:
- orzechy
- nerkowca
- laskowe
- włoskie
- pekan
- płatki
- owsiane
- orkiszowe
- kokosowe
- jęczmienne
- jaglane
- sezam
- pestki dyni i słonecznika
- siemię lniane
- chia
- mak
- ryż biały lub brązowy – tu konieczne będzie jego wcześniejsze ugotowanie
.
Wykonanie
- Na noc zalejcie suche składniki niegazowaną wodą i pozostawiacie do rana. Możecie to samo zrobić rano przed wyjściem do pracy. Po około 9-10 godzinach wystarczy odcedzić suche, zalać je świeżą wodą (w takiej samej ilości) i wszystko zmiksować w blenderze kielichowym
- Po zmiksowaniu napój trzeba przelać przez gazę lub drobne sito. Ja preferuje to drugie, ponieważ tak gaza jak i dziurki w sicie będą Wam się zatykać – a na sitku łatwiej jest je łyżką odetkać skrobiąc po jego dnie
- Nie wyrzucajcie tego, co zostanie Wam na sicie – ta pulpa nadaje się do zrobienia wegańskiego twarożku. Kilka przepisów znajdziecie pod tym linkiem.
Takie mleko i twarożek przetrwają w lodówce do 2-3 dni. Jeżeli się rozwarstwią to wymieszajcie je przed podaniem.
.
Mleko roślinne – przepisy bazowe
.
.1. Mleko z nerkowców
- 1 szklanka nerkowców
Z nerkowców zrobicie pyszny twarożek. Wystarczy dodać do pulpy z orzechów sok z 1/2 cytryny, 1 łyżkę suchych płatków drożdżowych oraz ząbek czosnku.
.
.2. Mleko owsiane
- 1 szklanka płatków owsianych – nie ma znaczenia jakich. Mogą być zwykłe, górskie albo błyskawiczne.
Niestety z płatków nie zostanie wiele na zrobienie twarożku
.
.3. Mleko migdałowe
- 1 szklanka migdałów
Jeżeli użyjecie migdałów w łupinkach mleko wyjdzie ciemniejsze. Z pozostałości migdałów (z pulpy) wychodzi pyszny twarożek.
.
.4. Mleko ryżowe
- 100g suchego czyli 1 szklanka ugotowanego ryżu
Ryż ugotujcie zgodnie z opisem na opakowaniu i ostudźcie. Już chłodny ryż przełóżcie do blendera, zalejcie 3 szklankami zimnej wody i zmiksujcie. Napój przelejcie przez drobne sito. Mleko ryżowe w smaku przypomina ryżowy kleik. Polecam na etapie miksowania dodać do ryżu suszone daktyle lub wydłubane pestki wanilii. Takie mleko może być dobrym składnikiem porannej owsianki albo jaglanki.
Przyznam się Wam, że nie znalazłam zastosowania dla pozostałości po mleku ryżowym. Może macie na tą ryżową pulpę jakieś pomysły?
.
.5. Mleko mix – na przykład z orzechów włoskich i płatków jęczmiennych
- 1/2 szklanki orzechów włoskich – w łupinkach
- 1/2 szklanki płatków jęczmiennych
Z pulpy wychodzi twarożek choć w mniejszej ilości niż z samych orzechów. To przez płatki – z nich niewiele zostaje.
.
Mleko roślinne – napoje smakowe
Tu z każdego mleka „bazowego” możecie zrobić napój smakowy. Podam Wam kilka przykładów, ale tu w zasadzie ograniczeniem w tworzeniu nowych połączeń będzie tylko Wasza wyobraźnia. Dla smaku możecie dodać do mleka:
- kawę
- kakao
- cynamon
- daktyle – jako słodzik
- wanilię – najlepiej wydłubany środek z laski wanilii a nie olejek czy ekstrakt
- imbir – korzeń
- kurkumę – korzeń lub proszek
- zieloną herbatę matcha – proszek
.
.1. Mleko imbirowe
- 2 cm korzenia imbiru
Nie musicie obierać imbiru. Wrzućcie go do nasion/ orzechów na etapie miksowania mleka i dalej postępujcie jak opisałam wyżej. Jeżeli będziecie mieli ochotę to z powstałej pulpy możecie zrobić twarożek. Tylko ostrzegam – będzie ostry od imbiru.
.
.2. Mleko waniliowe
- 1 laska wanilii
Nie polecam używać do tego olejków czy ekstraktów z wanilii. Z laski wydłubcie nasionka i dodajcie je do mleka na etapie miksowania. Potem odcedźcie pulpę od mleka i gotowe. Z pulpy możecie zrobić słodki wegański twarożek (na etapie miksowania dorzućcie 2 daktyle). Będzie dobrym dodatkiem do słodkiego ciasta. Możecie nim przełożyć biszkopt albo jakieś czekoladowe brownie.
.
.3. Mleko kakaowe
- 50ml mocnej kawy
Tu kawę możecie dodać już po odsączeniu mleka lub jeszcze na etapie miksowania. Takie kawowe mleko może być składnikiem energetycznych koktajli. Na przykład nr 6 pod tym linkiem.
.
.4. Mleko słodzone daktylami
- 2 daktyle
Daktyle dodajecie do mleka na etapie miksowania orzechów lub nasion i przecedzacie przez sito. Jeżeli macie ochotę, to możecie z takiej pulpy zrobić słodki, wegański twarożek
.
.5. Mleko z aromatem matcha
- 1 czubata łyżka herbaty matcha
Herbatę dodajcie do mleka na etapie miksowania orzechów czy płatków. Z puply, jeżeli Wam zostanie, możecie zrobić wegański twarożek z matcha – na słodko (z daktylami) lub wytrawny – z drożdżowymi płatkami.
.
Namawiam Was do eksperymentowania – mieszania różnych orzechów, płatków i dodatków. Może efekty nie zawsze będą udane ale dzięki próbom możecie trafić na nowe, ciekawe smaki.
.
Ja mam pytanko, czy te 3 szklanki wody są liczone rano czy to czym zalewamy na noc również się wlicza? I czy odcedzajac rano wodę wylewamy, czy ona też jest miksowania?
Na noc zalewamy 3 szklankami wody a rano tak jak napisałam „Po około 9-10 godzinach wystarczy odcedzić suche, zalać je świeżą wodą (w takiej samej ilości) i wszystko zmiksować w blenderze kielichowym”. Nie ma tu nic o miksowaniu odlanej po nocy wody
oki, dziękuję ;>
Dlaczego trzeba wylać płyn po nocnym moczeniu?
Mocząc „wypłukujesz” z płatków, nasion i pestek różne zanieczyszczenia. Polecam mleko miksować już na świeżej wodzie.
Dziękuję za informację 🙂
Nie trzeba. Skórka migdałów zawiera flawonoidy, które w połączeniu z witaminą E (ją zawiera miąższ migdałów), skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu w surowicy krwi. Spożywając migdały bez skórki takiej funkcji nie ma.
Mozna zrobić szybkie mleko, jeżeli jest nam potrzebne ..wystarczy podgrzać mieszankę do 60 stopni byle nie gotować i potem zmiksować 🙂 a mleko migdałowe idealne jest z płatków migdałowych 🙂
z ugotowanej kaszy jaglanej również wychodzi, podobnie jak z ryżu
Extra – muszę spróbować:)
Ja mam problem z mlekiem kokoswym, nie wytrzymuje mi w lodówce. Na drugi dzień w butelce są tłuste kawałki kremu który smakuje jak mydło i skwaśniałą kokosową wodę nienadającą się do wypicia, to nawet nie woda tylko obślizgły glut. Co mogę robić źle?
Nie mam pojęcia. Kokosowego nigdy nie robiłam – zawsze kupuję gotowce.