Bezglutenowe, wegańskie gofry słodzone bananami
No i wpadłam jak śliwka w kompot. Gofry stały się moją ulubioną opcją na weekendowe śniadanie. A te bezglutenowe gofry słodzone bananami mogłabym jeść codziennie – gdybym tylko miała na to czas. Podrzucam Wam przepis na ich wersję wegańską czyli bez jajek.
Spis treści
Przygotowanie gofrów nie zajmuje dużo czasu – ale więcej niż 15 minut, czyli tyle ile w tygodniu chcę poświęcać na śniadanie. Za to odbijam sobie w weekendy, leniwie celebrując pierwszy posiłek, przeciągając go niekiedy aż do nieprzyzwoitych godzin popołudniowych.
Jeżeli macie około 30 minut na przygotowanie śniadania to śmiało spróbujcie tych gofrów.
.
Bezglutenowe gofry – składniki na 14 sztuk
- 200g mąki bezglutenowej. Ja wymieszałam w równych proporcjach mąkę jaglaną, kukurydzianą oraz mąkę z cieciorki
- 200ml mleka roślinnego – bez dodanego cukru
- 50ml oleju rzepakowego – rafinowanego
- 2 większe lub 3 mniejsze banany – im bardziej dojrzałe tym lepiej się rozgniotą ale będą też miały więcej cukrów prostych od tych jeszcze twardych
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia – bezglutenowego
- 1 łyżka siemienia lnianego w ziarenkach
.
Przygotowanie masy na gofry
- W jednej misce rozgniećcie widelcem banany
- W innej wymieszajcie mąki z proszkiem do pieczenia
- A w blenderze kielichowym zmiksujcie mleko z siemieniem lnianym. Lub zmielcie siemię w młynku i dodajcie mielone do mąki i proszki
- Teraz pora na mieszanie składników. Ja używam do tego robota ręcznego ale jeżeli jesteście wprawieni w kulinarnych bojach to możecie poradzić sobie mieszając wszystko np. łyżką. Ja nie lubię się tak męczyć.
- Połączcie wszystkie mokre składniki czyli zmiksujcie mleko z olejem a potem wsypcie suche i chwilę miksujcie do połączenia się wszystkich składników. Na końcu dodajcie rozgniecione banany i wszystko razem miksujcie na jednolitą masę.
- Masa ma wyjść bardziej gęsta niż na naleśniki
- Odstawcie masę na około 15 minut
Po tym czasie nakładajcie ją łyżką na dobrze rozgrzaną i posmarowaną olejem gofrownicę. Każdą porcję gofrów pieczcie w gofrownicy przez około 3-4 minuty do momentu, aż gofry się przyrumienią. Wtedy wyjdą chrupiące ale miękkie w środku.
.
Gofry możecie podawać z ulubionymi owocami, dżemem, powidłami albo jeść same – bez dodatków. Tak też dobrze smakują. Ja swoje polałam malinami.
.
.
Polecam Wam przepis na gofry orkiszowe. One też bardzo dają radę.
.
.
Monika gdzie robisz zakupy?
W wielu miejscach – na lokalnych targach (aktualnie Warszawa Dolny Mokotów), w eko sklepach internetowych a czasami nawet w supermarkecie. Kieruję się zasadą maksymalnej dywersyfikacji źródeł pochodzenia żywności – tak aby nie przyswajać ciągle tych samych składników ale przede wszystkich tych samych ewentualnych zanieczyszczeń.
dziękuję:)
w sumie działam podobnie. dzisiaj odkryłam Twój blog. bardzo ciekawy!
Dziękuję:)