Pestycydy w owocach i warzywach – jak sobie z nimi radzić?
Słyszeliście kiedyś o czystej piętnastce i brudnej dwunastce? To poradnik dla konsumentów – lista owoców i warzyw najmniej oraz najbardziej podatnych na pestycydy. Zobaczcie, które rośliny warto kupować w sklepach oraz na targach z organiczną żywnością, a przy których miejsce zakupu nie ma znaczenia.
Spis treści
Wspomniany poradnik jest corocznie publikowany przez amerykańską organizację EWG.org (The Environmental Working Group). Od 20 lat edukuje ona i walczy o zmianę prawa w USA w obszarach – ochrona środowiska, żywność, rolnictwo, zdrowie dzieci, energia i woda.
.
Czysta piętnastka – te owoce i warzywa nie wchłaniają pestycydów
Więc do facto nie ma znaczenia gdzie je kupujecie.
- awokado
- kukurydza
- ananas
- kapusta
- słodki groszek
- cebula
- szparagi
- mango
- papaja
- kiwi
- bakłażan
- melon miodowy
- grejpfrut
- melon cukrowy – cantaloupe
- kalafior
Brudna dwunastka – czyli owoce i warzywa, które bardzo chłoną pestycydy
Te warto kupować s sklepach lub na targach z organiczną żywnością
- truskawki
- jabłka
- nektarynki
- brzoskwinie
- seler naciowy
- winogrona
- czereśnie/ wiśnie
- szpinak
- pomidory
- słodka papryka
- pomidorki koktajlowe
- ogórki
Jak sobie radzić z pestycydami w domowych warunkach
Warto dodatkowo poświęcić kilka minut na pozbycie się ewentualnych toksyn z owoców i warzyw – nawet tych z czystej piętnastki. Nigdy nie wiadomo jakie inne „niespodzianki” znajdują się na ich powierzchni. Ja zatrułam się pryskanymi ogórkami oraz sałatą. Od tamtego czasu kupuję wyłącznie ekologiczne warzywa.
Zobaczcie jakie to mycie jest proste i szybkie:
.
.1. Płukanie pod bieżącą wodą
Owoce i warzywa płuczemy żeby oczyścić je z piasku – wiadomo. Ale już samo płukanie pomaga pozbyć się z nich części chemicznych zanieczyszczeń, które rozpuszczalne są w wodzie. Dla lepszego efektu owoce można szczotkować używając do tego miękkiej syntetycznej szczotki. Cytrusy dodatkowo można sparzyć wrzątkiem. Bo choć skórki z nich nie jemy to jednak podczas obierania dotykamy i skórki i miąższu, przenosząc w ten sposób zanieczyszczenia do wnętrza owoców.
.
.2. Kwaśna płukanka usuwa bakterie Salmonella, E.coli, Listerii, itp.
Na 1 litr wody dodajcie pół szklanki octu (jabłkowego lub winnego) albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. Zanurzcie w płynie owoce i warzywa na 2-3 minuty a następnie dobrze opłuczcie je pod bieżącą wodą.
.
.3. Roztwór zasadowy usuwa pestycydy.
Na jeden litr wody dodajcie czubatą łyżkę sody oczyszczonej. Zanurzcie w niej owoce/warzywa na 2-3 minuty a potem bardzo dokładnie opłuczcie pod bieżącą wodą. Taki roztwór usunie również szkodliwy wosk, którym pokrywane są owoce aby nie uległy uszkodzeniu podczas transportu.
A Wy jakie znacie sposoby na „oczyszczanie” roślin? Dajcie znać na FB.
Ciekawe te sposoby, zastanawiam się czy te płukania nie mają wpływu na smak
Zauważyłam że jabłka po wypłukaniu sodą a potem pod bieżącą wodą mają inny smak – tracą wosk i są mniej gorzkie. Więc będziesz czuła inne owoce i warzywa – bez chemii:)
Hej. A co z kukurydzą? Wiadomo że prawie nie ma upraw kukurydzy nie modyfikowanej genetyczne? Jakim cudem grafika na „czystą” listę?
Też mnie to zastanawia – i do tego to Amerykańskie zestawienie a tam mają „zezwolenie” na kukurydzę GMO
które owoce i warzywa należy myć w occie, a które w sodzie?
Jak chcesz być baardzo dokładna to wszystkie w tym i w tym bo jedno niszczy pestycydy a drugie bakterie. Nie polecam próbować na owocach miękkich tj. truskawki czy maliny – smak octu czy sody może przenikać do owocu.
dzięki 🙂
a jeśli chodzi o cytrusy, to czy można wykorzystać ich skórkę do spożycia po odpowiednim umyciu? np. wysuszyć lub zamrozić startą skórkę cytryny.
Tak – ale proponuję używać cytryn ekologicznych. Nie pryskanych, nie woskowanych