Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Warszawa – Kuchnia Funkcjonalna

Spotkanie z przyjaciółką oraz głód zagnały mnie w tygodniu po pracy na Saską Kępę. Chociaż codziennie przejeżdżam przez tą dzielnicę to nie często odwiedzam ją kulinarnie – może czas to zmienić? Tym razem za cel swojej wyprawy wybrałyśmy restaurację ulokowaną na uboczu, z dala od ruchliwej Francuskiej – Kuchnię Funkcjonalną. Tego dnia było upalnie i duszno a komary wyczuwając nadchodzące deszcze bez skrupułów obrały sobie nas za pożywienie – taki „urok” wiosny i pobliskiej Wisły (wrrr). Ze względu na upał w restauracji Kuchnia Funkcjonalna zjadłyśmy jedynie lekką kolację.
Restauracja zajmuje lokal w Domu Funkcjonalnym wybudowanym w 1928 roku, za swoich sąsiadów ma Galerię Asymetria oraz BWA.

Wnętrze to małe pomieszczenie z barem i kilkoma stolikami oraz antresolą z kilkoma kolejnymi stolikami. W wystroju dominuje prostota, wręcz surowość. W w ten upalny dzień grube, stare mury Kuchni Funkcjonalnej dały nam chłodne schronienie (niestety nie od komarów).

Kuchnia Funkcjonalna


Jest jeszcze ogród – kilka prostych stołów w ogrodzonym podwórku. Niestety nie było nam dane tam zasiąść – pomimo zajętych jedynie dwóch stolików niemiły i nadęty kelner przegonił nas z jedynego, do którego nie docierały opary spirali anty-komarowej. Stolik miał mieć rezerwację – o dziwo nikt do niego nie dotarł w trakcie naszego pobytu. Takie traktowanie przez obsługę sprawia, że nie mam ochoty tu wracać. Dla mnie wszystkie części restauracyjnej układanki muszą do siebie pasować – wystrój, obsługa, kuchnia, atmosfera. Tu obsługa pozostawia wiele do życzenia. A oto zdjęcie pustego ale zarezerwowanego ogródka:


Kuchnia Funkcjonalna
Na szczęście kuchnia broni się znakomicie. To co mnie od razu pozytywnie zaskoczyło to czytelnie oznaczenie w menu dań bez glutenu (eksperymentalnie unikam glutenu od końca kwietnia – polecam książkę Williama Davisa „Dieta bez pszenicy”). Poza tym koncept kulinarny Kuchni Funkcjonalnej jest bardzo bliski mojej filozofii odżywiania się – spożywane dania mają pełnić funkcję nie tylko zaspokojenia głody ale przeze wszystkim odżywienia ciała w wartościowe składniki pochodzące ze świeżych produktów pozyskanych od sprawdzonych dostawców. Tego dnia w menu był comber z sarny z młodymi ziemniakami i surówką, filet z dorsza atlantyckiego, stek z polędwicy wołowej, bitki z koźlęciny – mniam. My zdecydowałyśmy się jedynie na przystawki – przez upał.
guacamole z orkiszowym podpłomykiem (19,00) – prosta, lekka, bezglutenowa przekąska. Podpłomyk był rewelacyjny.
Kuchnia Funkcjonalna

hummus z gryczanym podpłomykiem (19,00)lubię bardziej pikantny hummus (ale od razu zaznaczę, że chilli dodaję prawie do wszystkiego). Ten był bardzo delikatny, grubo mielony. Podpłomyki – pycha

Kuchnia Funkcjonalna
sałata (35,00) – szparagi, truskawki, ser kozi. Bardzo orzeźwiająca porcja. Idealna na upały.
Kuchnia Funkcjonalna

szparagi z jajkiem (19,00) – chrupiące, świeże szparagi w towarzystwie jajek. Jedynie masło bym usunęła z tego dania – spożywam tłuszcze roślinne.

Kuchnia Funkcjonalna


Kuchnia Funkcjonalna
to miejsce dla lubiących prostotę w wystroju lokalu jak również w podawanych potrawach, dla tych ceniących wartościowy, sprawdzony produkt oraz dla wszystkich dbających o zdrowe odżywianie się.

Restauracja serwuje również śniadaniainformacje dodatkowe o Kuchnia Funkcjonalna:

dojazd i parkowanie – przed samą restauracją na ul. Jakubowskiej można znaleźć wolne miejsca lub na sąsiednich ulicach. Jest to strefa bezpłatnego parkowania

rezerwacja miejsc – rezerwację polecam szczególnie w weekendy

płatność – gotówka, karta

godziny otwarcia:
codziennie od 11:00 do 23:00

Kuchnia Funkcjonalna – ul. Jakubowska 16, lok.7 [Dom Funkcjonalny] wejście od Estońskiej
tel: +48 512 893 898

mapa dojazdu: